„Grupa krwi” – prapremiera

Agata Biziuk – charyzmatyczna reżyserka i wykładowczyni. Anna Wakulik – dramatopisarka, autorka scenariuszy teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Obie twórczynie, mimo że znają się od lat, po raz pierwszy współpracują na linii reżyser – dramaturg. Częstochowska realizacja tekstu Anny Wakulik to polska prapremiera, ale niebawem sztuka zostanie wystawiona także w Nowym Teatrze w Słupsku i Ateneum w Warszawie.
image

W dworku między „Gdańskiem, Gorzowem, Białymstokiem a Krakowem” spotykają się dwie pary rodzeństwa: Rita i Michał oraz Anna i Michał 2. Widzą się po raz pierwszy w życiu. Powód tego spotkania to podział majątku. Do przejęcia jest dworek, który stał się współwłasnością w wyniku rzekomego mezaliansu popełnionego przez przodków obu par. Jedna z nich ma korzenie szlacheckie, druga – chłopskie. Spotykają się dzień przed procesem spadkowym, aby na sali sądowej uniknąć „pretensji, animozji, żartów podszytych jadem, nerwowych parsknięć”.

 

Dość szybko okazuje się jednak, że wszelkie próby znalezienia wspólnego języka i porozumienia są niemożliwe. Pomimo że bohaterowie dramatu żyją tu i teraz, na wierzch wychodzą uprzedzenia, podziały i animozje. Spotkanie w rodzinnym gronie niestety nie okaże się „Krótkim filmem o miłości”.

 

Dramat Anny Wakulik skłania do refleksji nad kwestią tożsamości. To poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Czy nadal jesteśmy zdominowani przez geny, pochodzenie, wykształcenie? Jak często padamy ofiarami własnych uprzedzeń? Czy w dobie globalizacji podział społeczeństwa na klasy ma sens? Czy zakotwiczone w języku polskim, a może nadal w naszej mentalności, powiedzenia o słomie wystającej z butów i błękitnej krwi mają jeszcze rację bytu?

 

 

„Grupa krwi”

Anna Wakulik

reżyseria – Agata Biziuk

muzyka – Radosław Duda

scenografia – Maks Mac

ruch sceniczny – Krystyna Lama Szydłowska

reżyseria świateł – Maciej Iwańczyk

projekcje wideo – Tobiasz Czołpiński

 

obsada: Rita – Agata Ochota-Hutyra, Michał – Maciej Półtorak, Anna – Helena Radzikowska (gościnnie), Michał 2 – Maciej Szymon Cempura (gościnnie)

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz