Irit Amiel – dziewczynka z Częstochowy

Irit Amiel – poetka, prozaiczka i tłumaczka będzie bohaterką salonu literackiego w Teatrze Scena from Poland. Organizatorem wydarzenia jest Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
image fot. materiały organizatora

Urodziła się w Częstochowie w 1931 r. Wojnę przeżyła w getcie oraz na aryjskich papierach w Warszawie i okolicznych wsiach. Opuściła Polskę w 1945 r. i nielegalną drogą (przez obozy dipisów w Niemczech, we Włoszech i na Cyprze) w 1947 r. dotarła do Palestyny. Od tego czasu żyje w Izraelu. Studiowała języki, historię i literaturę. Dwukrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nike. Wydała m.in. zbiory opowiadań „Osmaleni” i „Podwójny krajobraz” oraz tomy poetyckie: „Egzamin z Zagłady”, „Nie zdążyłam”, „Wdychać głeboko”. W 2016 r. nakładem wydawnictwa Austeria ukazał się dwujęzyczny tom poezji pt. „Spóźniona/ Delayed”.

 

27 stycznia (sobota):
godz. 18.00–18.30 – prezentacja filmu dokumentalnego z pobytu poetki w Częstochowie (2014) – „To jednak ja zwyciężyłam”


18.30–19.50 – Salon literacki – prezentacja fragmentów książki „Życie – tytuł tymczasowy” oraz najnowszego tomu poezji „Spóźniona”

wystąpią: Teresa Dzielska i Piotr Machalica (recytacja, śpiew), teksty z off-u – Agnieszka Łopacka
zagrają: Łukasz Kluczniak (saksofon), Robert Jarmużek (piano)

zabrzmią piosenki z lat młodosci Irit Amiel: „Graj skrzypku, graj”, „Tango milonga”, „Ta ostania niedziela” oraz tanga, które specjalnie wybrała poetka


19.50–20.00 – Częstochowa Irit Amiel – pokaz zdjęć (fot. Piotr Dłubak)


20.00–20.30 – spotkanie z Magdaleną Fijołek – autorką scenariusza i reżyserką filmu „To jednak ja zwyciężyłam” oraz Aleksandrą Mieczyńską – dziennikarką


20.30–2.20 –afterparty w TfP czyli przedwojenne tanga wybrane na ten wieczór przez Irit Amiel

 

Podczas salonu odbędzie się sprzedaż tomu poezji „Spóźniona” (wydawnictwo Austeria).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz