Koncert oratoryjny – Franciszek Lessel – online

Filharmonia Częstochowska zaprasza 14 maja na współczesne prawykonanie Mszy C-dur Franciszka Lessla.
image fot. materiały organizatora

Życiorys muzyczny Franciszka Lessla, jak i losy polskiego kompozytora spowija mgiełka tajemnicy. Nie wszystkie informacje na jego temat (których i tak jest bardzo niewiele) można uznać za w pełni wiarygodne.

Urodził się najprawdopodobniej w 1780 w Warszawie, dzieciństwo spędził w Puławach, gdzie jego ojciec Wincenty był kapelmistrzem.

Przez prawie dziesięć lat studiował w Wiedniu (od 1799) u samego Josepha Haydna, w tym czasie też komponował i koncertował jako pianista, zdobywając uznanie krytyków. W 1809 roku Franciszek powrócił na stałe do Polski. Od 1810 roku przebywał w Warszawie, gdzie został jednym z dyrektorów i dyrygentów Towarzystwa Amatorskiego Muzycznego, prowadził działalność artystyczną, kompozytorską i pedagogiczną. Pomimo pozytywnych recenzji w prasie warszawskiej, w roku 1812 zaniechał profesjonalnego uprawiania muzyki na rzecz zarządzaniem majątkiem pod Kaliszem, muzykę zaś zaczął traktować po amatorsku. Przypisuje mu się autorstwo 70 kompozycji, z których zachowało się około 2/3. Rękopisy 4 utworów Franciszka Lessla znajdują się w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Tworzył symfonie, utwory kameralne i chóralne, a także pierwszy polski koncert fortepianowy. Napisał 7 mszy. Zachowały się z nich tylko 2 rękopisy: Msza B-dur (rok powstania 1813, wykonana 1835) oraz C-dur (1800), której pierwsze wykonanie będzie miało miejsce właśnie podczas naszego koncertu.

 

Koncert odbędzie się 14 maja 2021 r. o godz. 19.00 w formie emisji online na kanale YouTube filharmonii.

 

wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru

Magdalena Pawlisz – dyrygent

 

program:

Franciszek Lessel – Msza C-dur
współczesne prawykonanie

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz