„Mój Pejzaż” – jubileuszowa wystawa malarstwa CSP im. J. Dudy-Gracza w ROKu

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza od 16 marca na wystawę malarstwa pt. „Mój Pejzaż”, organizowaną w ramach obchodów 40-lecia działalności Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.
image

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza rozpoczęło działalność w 1981 roku jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych i było drugim w Polsce /po Warszawie/ zarejestrowanym stowarzyszeniem plastyków amatorów. W 2005 roku CSPN dzięki staraniom ówczesnej prezes Ireny Binert uroczyście przyjęło nazwę Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Od roku 2011 Prezesem Stowarzyszenia jest Ewa Maria Powroźnik. Grupa zrzesza osoby z pasją tworzenia. Są to ludzie różnych profesji – lekarze, ekonomiści, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, rzemieślnicy i technicy. Cechą wspólną naszych członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna.

W założeniach statutowych Stowarzyszenia – jest integracja osób uzdolnionych artystycznie, podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizację plenerów, warsztatów, udział w wykładach o sztuce jak i szeroka działalność wystawiennicza prac członków, a także podejmowanie studiów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Doroczne wystawy prac wszystkich członków stały się tradycją, organizowane są także wystawy tematyczne dla wszystkich chętnych oraz poplenerowe i indywidualne prezentacje twórczości. Od lat Stowarzyszenie współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, z Muzeum Częstochowskim, Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” i Gminnymi Ośrodkami Kultury w regionie.
Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków wpisuje się w działalność kulturalną i społeczną miasta. Tradycją jest letnia galeria „Pod Kasztanami”, gdzie nasi plastycy przez wszystkie weekendy od 1.05 do 30.09. wystawiają swoje prace.

Stowarzyszenie od wielu lat bierze udział w różnych akcjach społecznych dla mieszkańców Częstochowy: Pikniku Rodzinnym Podmiotów Ekonomii Społecznej, „Aleje tu się dzieje”, „Sztuka dla każdego”, „Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej”. Stowarzyszenie wspomaga liczne aukcje charytatywne organizowane przez inne stowarzyszenia i fundacje. Od wielu lat przekazywane są prace twórców na pomoc najbardziej potrzebującym.

Stowarzyszenie za wieloletnią działalność twórczą otrzymało w 2011 roku Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odznaki otrzymało również wielu członków Stowarzyszenia. Również w 2011 roku za 30 letnie osiągnięcia w organizacjach pozarządowych Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2016 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej – przyznano Stowarzyszeniu tytuł „Mecenasa Pomocy Społecznej”.

W 2016 roku na 35–lecie działalności Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku Stowarzyszenie obchodzi 40-lecie istnienia.

 

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w Galerii ArtFoto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie od 16 marca do 2 kwietnia 2021 r. (wstęp wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 34/324 46 51 ,przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

 

 

 

 

 


ROK w Częstochowie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz