„Nagle, zeszłego lata”

Już 11 maja w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się premiera sztuki „Nagle, zeszłego lata” Tennessee Williamsa w reżyserii Krzysztofa Knurka.
image

Akcja sztuki rozgrywa się w Nowym Orleanie lat 50. ubiegłego wieku. Doktor Cukrowicz pracuje w podupadającym szpitalu psychiatrycznym – jest chirurgiem specjalizującym się w zabiegach lobotomii, która ma być metodą na leczenie schizofrenii i ataków szału. Klinika desperacko potrzebuje zastrzyku finansowego. Takiej pomocy jest w stanie udzielić zamożna, ekscentryczna wdowa, pani Venable. Kobieta stawia jednak jeden warunek: Cukrowicz ma wykonać operację lobotomii na jej rzekomo szalonej, młodej siostrzenicy Katarzynie. Lekarz szybko orientuje się, że dziewczyna jest zdrowa psychicznie. Zastanawia się dlaczego Pani Vanable żąda operacji , która okaleczy kobietę na całe życie. Okazuje się, że Katarzyna była świadkiem śmierci Sebastiana, ukochanego syna Pani Venable. Rok wcześniej chłopak spędzał wakacje w Europie i został tam zamordowany w bardzo podejrzanych okolicznościach. Pani Venable zależy, aby kompromitująca rodzinę prawda nigdy nie wyszła na jaw.

 

W „Nagle, zeszłego lata” wszystko co najważniejsze dzieje się w sferze niedomówień. Sztuka Williamsa od pierwszych zdań intryguje, wciąga; z okruchów opowieści wyłania się historia, która zdarzyła się „nagle, zeszłego lata”.

 

 

„Nagle, zeszłego lata”

Tennessee Williams

przekład i reżyseria – Krzysztof Knurek

scenografia i kostiumy – Ricardo Pardo

asystent reżysera – Andrzej Rospondek

projekcje – Filip Kotowicz

projekty fryzur i charakteryzacji – Mateusz Stępniak

w spektaklu wykorzystano fragmenty muzyki Kate Bush z albumu Aerial

 

 

obsada: Pani Venable – Agata Ochota, Katarzyna Holly– Marta Honzatko, Dr Cukier – Adam Machalica, Pani Holly – Małgorzata Marciniak, Grzegorz Holly – Maciej Półtorak, Siostra Radość – Teresa Dzielska, Pani Foxhill – Agnieszka Łopacka

 

premiera: 11 maja 2019

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz