Obrazki z podróży. Fotografie Krzysztofa Muskalskiego

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza od 4 sierpnia na wystawę fotografii Krzysztofa Muskalskiego.
image

Ekspozycja będzie prezentowana do 18 sierpnia. Wstęp na wystawę wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 34 324 46 51 (maseczki obowiązkowe).

 

Ekspozycja multimedialna w internecie będzie dostępna w czasie trwania wystawy.

 

Fotografia podróżnicza według definicji Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego obrazuje emocje związane z czasem i miejscem, prezentuje lądy i ich mieszkańców oraz kulturę w jej naturalnym stanie bez ograniczeń geograficznych. Została ona zapoczątkowana w połowie XIX wieku przez takich fotografów jak Francis Bedford, George Bridges, czy Maxime Du Camp. Ideę tę w roku 1888 podjęło i rozwija do dziś Towarzystwo National Geographic w imię „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”.


Fotografia podróżnicza wbrew stereotypom stawia profesjonalne wyzwania zarówno w sferze warsztatowej jak i kreatywności, łącząc w sobie zadania jakie stawiają inne gatunki fotografii - fotografia portretowa, reporterska, pejzażowa, makrofotografia, itd.

 

Wystawa „Obrazki z podróży” przedstawia moje emocje i refleksje związane z czasem i miejscem w myśl słów wielkiego fotografa Ansela Adamsa: „Fotografii nie robisz wyłącznie aparatem fotograficznym. Do dzieła fotografii wnosisz wszystkie obrazy jakie widziałeś, książki jakie przeczytałeś, muzykę, której słuchałeś, ludzi których pokochałeś”.

Krzysztof Muskalski


Krzysztof Muskalski łączy dwie pasje – okulistykę i fotografię artystyczną, podkreślając że oko i aparat fotograficzny mają szereg analogii w budowie i funkcjonowaniu. Szuka inspiracji w fotografii podróżniczej, która stanowi dla niego niezwykłe wyzwanie, bowiem łączy w sobie wiele gatunków fotografii. Prowadzi Autorską Galerię Fotografii „Czas Podróży” w Częstochowie, w której prezentuje wystawy fotografii ze swoich podróży – wybrane pod patronatem medialnym National Geographic Polska. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach autorskich i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów fotograficznych. Został uhonorowany tytułem wybitnego artysty fotografika (EFIAP/S) przez Fédération Internationale de l'Art Photographique oraz artysty fotografika przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskich Artystów Fotografików. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego RPS (Wlk. Brytania) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego PSA (USA). Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Lekarzy „PhotoArtMedica” w Częstochowie. Odznaczony Medalem za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 


ROK w Częstochowie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz