„Pannonica” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza 5 czerwca na premierę spektaklu „Pannonica” na podstawie książki „Baronowa jazzu” Hannah Rothschild w reżyserii Pawła Szumca.
image

W spektaklu koncentrujemy się na losie głównej bohaterki Pannoniki Rothschild i jej fascynującym, wymykającym się wszelkim ocenom, związku z genialnym muzykiem jazzowym Theloniousem Monkiem.

Jedną z najważniejszych spraw, która determinuje konstrukcję scenariusza, jest próba przyjrzenia się sytuacji, w której człowiek postanawia kompletnie odmienić swoje życie i pójść pod prąd. Przyglądamy się losom głównej bohaterki – wywodzącej się z arystokratycznego rodu żydowskiego, spadkobierczyni bajecznej fortuny – która wchodzi nagle i bardzo aktywnie w wyklęte środowisko czarnoskórych muzyków jazzowych Ameryki lat 50., tym samym demolując swoje dotychczasowe życie rodzinne.

Dodajmy, że ta historia rozgrywa się w dosyć specyficznej rzeczywistości, tuż po Holocauście i w czasach usankcjonowanego rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Nasze przedstawienie ma jeszcze jednego bohatera – jazz. Muzyka zabrzmi w nim w różnych odsłonach i na rozmaitych płaszczyznach.

Paweł Szumiec, reżyser i scenarzysta spektaklu

 

 

„Pannonica”

na podstawie książki „Baronowa jazzu” Hannah Rothschild

przekład: Dobromiła Jankowska

tekst, reżyseria, opracowanie muzyczne: Paweł Szumiec

scenografia: Marek Braun

kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun

kierownictwo muzyczne: Aleksander Brzeziński

 

obsada:

Pannonica – Agnieszka Łopacka

Mężczyzna – Waldemar Cudzik

Thelonious Monk – Maciej Półtorak

Pianista jazzowy – Michał Rorat

 

premiera: 5 czerwca 2021

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz