Piękni Malarze i ja

Wystawę „Piękni Malarze i ja” można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie od 13 stycznia do 18 lutego.
image fot.Tom Swoboda, materiały prasowe organizatora

„Piękni Malarze i ja” to kuratorski projekt malarki Aguli Swobody, mający swoją pierwszą odsłonę w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Nawiązuje on do wcześniejszej wystawy zrealizowanej w Galerii 12 w Cieszynie pt. „Piękni Malarze”. Relacja, która zawiązała się pomiędzy malarzami a kuratorką, w sposób naturalny ewaluowała w nowy projekt „Piękni Malarze i ja”, gdzie artyści-malarze zaprosili kuratorkę-malarkę do współuczestniczenia w wystawie obrazów oraz do dialogu malarskiego z wybranym artystą. Kuratorkę interesuje szeroko pojęte piękno zaproszonych do projektu artystów, ich życie, proces twórczy, miejsca, w których pracują i w których się odnajdują duchowo i cieleśnie.

 

W zarejestrowanych filmach, pokazywanych paralelnie z obrazami, widać wyraźnie sylwetki każdego z malarzy. To bardzo różnie pojęte, spersonalizowane piękno ich codziennego świata, które dojrzewa i rozpakowuje się w czasie. Każda kolejna odsłona projektu Piękni Malarze i ja zakłada inny zestaw obrazów oraz malarski dialog kuratorki z kolejnym, wybranym artystą.

 

W wystawie uczestniczą: Robert Bubel, Kacper Dudek, Krzysztof Gruse, Jarosław Modzelewski, Wojciech Pietrasz, Artur Przebindowski, Artur Trojanowski oraz Agula Swoboda.  Obok obrazów wystawę współtworzy wspomniane siedem projekcji  filmowych oraz zestawy zdjęć – zapisów wizyt i rozmów przeprowadzonych przez Agulę Swobodę z artystami w ich pracowniach.

 

Wystawa w Częstochowie jest inauguracją trasy projektu „Piękni Malarze i ja” po ośrodkach sztuki w kraju i za granicą.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook