Prażmowskiego dziennik jurajski

Wojciech Prażmowski, wybitny fotografik urodzony w Częstochowie, powraca do rodzinnego miasta. 12 grudnia w Ratuszu będzie promował swój „Dziennik jurajski” – wydawnictwo przygotowane w ramach projektu „Juromania”.
image fot. materiały organizatora

„Dziennik jurajski” to wyjątkowe dwutomowe wydawnictwo, do którego trafiły klimatyczne zdjęcia Wojciecha Prażmowskiego, przywołujące wspomnienia i wrażenia artysty związane z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Prażmowski, jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, stworzył w nim oryginalny, subiektywny obraz Jury wbrew stereotypom. Zbudował go z fotograficznych detali, przekonując, że Jura to nie tylko charakterystyczne, popularne zamki. Przypomniał związane z nią miejsca, obiekty i ludzi, okraszając ich zdjęcia bardzo osobistymi komentarzami.

 

W książce Prażmowskiego znalazły się wyjątkowe zdjęcia rodzinne, poruszające obrazki z życia jurajskiej prowincji, wykonane w miejscach powszechnie znanych i ważnych tylko dla niego zakątkach. Kilka kart swojego dziennika autor poświęcił także przyjaciołom – częstochowskim artystom, których twórczość malarską czy muzyczną szczególnie ceni.

 

Wyruszając z dworca kolejowego Częstochowa-Aniołów (widnieje na pierwszej fotografii albumu) w podróż po dawnej i współczesnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Wojciech Prażmowski zachęca odbiorców do samodzielnego poznawania jej uroków. Wrażenia z osobistych eksploracji jurajskich przestrzeni można utrwalić w drugim tomie „Dziennika jurajskiego”, który został pomyślany jako notes z fotografiami artysty. Między nimi każdy może umieścić swoje zdjęcia czy zapiski.

 

„Dziennik jurajski” jest częścią tegorocznego projektu „Juromania”, koordynowanego wspólnie przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego, którego celem jest oryginalna promocja piękna i walorów turystycznych Szlaku Orlich Gniazd. W ramach „Juromanii” w sezonie letnim odbył się szereg imprez przygotowanych przez jurajskie gminy, w tym Częstochowę. W sierpniu na zaproszenie Garnizonu Fortecy Częstochowskiej do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec” ściągnęły wojska polskie, pruskie i saskie, które stoczyły pokazową, plenerową, historyczną potyczkę.

 

Dwutomowy „Dziennik jurajski” Wojciecha Prażmowskiego według koncepcji Marka Zielińskiego wydała Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz