Rosław Szaybo. Piękno użyteczne

Na wystawie zostanie pokazany wybór pięćdziesięciu projektów (dwadzieścia pięć okładek płyt i dwadzieścia pięć plakatów) z dorobku Rosława Szaybo.
image fot. materiały organizatora

Rosław Szaybo, urodzony w Poznaniu 1933 roku. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973). Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethowena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Dukea Ellingtona, Johniego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena). W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane: plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych. Mieszka w Warszawie i Londynie.

 

Pomysłodawcą, inicjatorem i konsultantem tej wystawy jest Piotr Metz, współpracujący z Galerią i związany z radiową Trójką dziennikarz muzyczny. Dla wystawy Rosława Szaybo zostanie przygotowana specjalna oprawa muzyczna, nawiązująca do tematów jego projektów.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook