Rzemiosło wczoraj i dziś. Wystawa z kolekcji Janusza Nabiałka

9 sierpnia w salach Ratusza, na parterze zostanie otwarta wystawa z cyklu „Pasje częstochowian”. Tym razem będzie to kolekcja Janusza Nabiałka – częstochowianina, artysty i rzemieślnika kultywującego tradycje rzemiosła stolarskiego. 
image

Janusz Nabiałek przez lata zebrał niezwykle ciekawą kolekcję zabytków cechowych ze szczególnym uwzględnieniem historii i tradycji częstochowskiego cechu stolarzy, bednarzy, ślusarzy, krawców, piekarzy, introligatorów, malarzy, fryzjerów i perukarzy.

 

Na wystawie znajdą się różnorodne dokumenty cechowe – datowane od 1838 roku do drugiej połowy XX wieku, będą to: dyplomy mistrzowskie, czeladnicze czy tzw. świadectwa uwalniające, jak również odznaki, wpinki i pieczęcie.

 

Wystawę z pewnością urozmaici warsztat pracy stolarza z narzędziami, fotografiami czy przedmiotami artystycznymi pokazującymi pracę rzemieślników w większości ginących już dzisiaj zawodów.

 

Dopełnieniem zebranej przez Janusza Nabiałka kolekcji będzie prezentacja współczesnego rzemiosła artystycznego, które łączy dawne techniki stolarskie ze współczesnym wzornictwem.

 

Małgorzata Szczęsna

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz