Szopki krakowskie w Muzeum Częstochowskim

Do 2 lutego 2020 roku w Muzeum Częstochowskim prezentowana będzie szopek ze zbiorów Muzeum Krakowa.
image fot. Jacek Śliwczyński, materiały organizatora

Od 10 grudnia 2019 do 2 lutego 2020 r. w Ratuszu prezentować będziemy szopki krakowskie – wielopoziomowe, bogato zdobione konstrukcje, kształtem przypominające wieże. Umieszczone w nich figurki z bożonarodzeniowego misterium wprawione zostają w ruch. Są wielokolorowe, połyskujące, przyciągają uwagę i zachwycają oglądających.

Szopka krakowska to budowla symetryczna, posiadająca pięć wież: trzy duże, pomiędzy którymi umieszczone są dwie mniejsze. Jej konstrukcja składa się z minimum trzech poziomów i łączy ze sobą elementy zabytkowych budowli Krakowa. Najczęściej odwzorowywane są Kościół Mariacki i Katedra Wawelska.

Na wystawie prezentujemy szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa. Najstarsza pochodzi z 1967 r., a najnowsza z ostatniego konkursu z 2018 r. Największa szopka ma ponad 2 metry wysokości, a najmniejsza 19 cm, choć zdarzają się szopki wykonane misternie na łyżeczce do herbaty. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy pokazujące, jak buduje się szopkę, przestawiające rody szopkarzy oraz historię konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską.

Agnieszka Ciuk-Koćwin

 

Wystawa wzbogacona jest o krótkie filmy pokazujące proces tworzenia szopki, ideę konkursu oraz wielopokoleniowość twórców.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz