Tomasz Tomaszewski. To, co trwałe...

Wystawę zdjęć Tomasza Tomaszewskiego „To, co trwałe... Górale, tradycja i wiara” będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie od 25 listopada do 31 grudnia.
image fot. Tomasz Tomaszewski, materiały prasowe organizatora

Tomasz Tomaszewski zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak m.in: „Stern”, „Paris Match”, „New York Times”, „Time”, „Die Zeit”, „Elle”. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.  Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i na świecie.

 

Na wystawę składa się 57 fotografii wraz z opisami. Autorem tekstów towarzyszących każdemu ze zdjęć jest Grzegorz Kapla.  Praca nad tematem trwała blisko dwa lata – fotograf  zajmował się dokumentowaniem codzienności i życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Efekt tych starań możemy zobaczyć na wystawie oraz w towarzyszącym jej albumie.

 

Autor zabiera nas do niewielkiej podhalańskiej wsi położonej kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Jest to jednocześnie podróż w przestrzeń symboliczną dla całego Podhala. Fotografie Tomasza Tomaszewskiego obrazują fenomen góralszczyzny jako zjawiska tożsamościowego – w znaczeniu narodowym, społecznym, kulturowym. Artysta ujawnia swoją metodę twórczą: z wielu obserwacji starał się wyłowić atrakcyjną osobliwość zjawisk i momentów, które można było potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt,  aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz.

 

Jeden z bohaterów zdjęć, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł książki. I wystawy.

 

Podczas wernisażu Autor zaprezentuje  rozszerzony zestaw zdjęć w formie pokazu komputerowego wraz z autorskim wkładem.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz