Wystawa fotografii „Portretprowincji.pl” Jacentego Dędka

Przez ponad sześć lat w 421 w miejscowościach Jacenty Dędek realizował projekt fotograficzny „Portretprowincji.pl”. Jego zamierzeniem było wykonanie aktualnego portretu Polaków żyjących poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Wystawę podsumowującą to niezwykłe przedsięwzięcie można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki.
image

„Chciałem zapytać mieszkańców miasteczek i wsi: co ich napędza i daje chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Tak zaczęła się ponadsześcioletnia podróż przez polską prowincję” – mówi autor zdjęć, Jacenty Dędek. „Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były dla nas tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Mając świadomość nieuchronności procesów globalizacji i unifikacji, które niewątpliwie zmieniają polską rzeczywistość, chciałem – jak powiedziała Zofia Rydet – dokonać pewnego balsamowania czasu, utrwalić to, co już się zmienia i co przestaje istnieć i może już w niedługim czasie będzie trudne do wyobrażenia” – opowiada fotograf.

 

Używając klasycznego aparatu wielkoformatowego 4x5", Jacenty Dędek fotografował mieszkańców niewielkich miast (do 30 tys.) i wsi na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. Zdjęcia były wykonywane w 421 w miejscowościach, projekt trwał sześć i pół roku.

 

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook