„Zimna woda zdrowia doda” - wernisaż wystawy

30 sierpnia w Galerii Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy makatek ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, towarzyszącej 14. Dniom Europejskiej Kultury Ludowej.
image

Makatki pojawiły się w polskich domach pod koniec XIX wieku. Moda ta prawdopodobnie przywędrowała z Niemiec i zawojowała najpierw domy mieszczańskie, a potem wzorujące się na nich wiejskie chaty. Poza Polską makatki występowały także w innych krajach Europy Środkowej, m.in. na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Ukrainie, w Rosji, Austrii, Na Słowacji i w Czechach.

 

Makatki wieszano przede wszystkim w kuchniach, ale także w izbach, nad kuchnią, nad stołem, przy szafkach na naczynia. Na makatach haftowano lub drukowano scenki z życia codziennego. Jednym z częstych tematów są dzieci bawiące się w domu i na zewnątrz. Pojawiają się także zwierzęta, Są też kompozycje kwiatowe, motywy bajkowe, czasem krajobrazy sielskie – chaty wśród drzew, widoki gór, strumyków czy wschodzącego słońca.

 

Dla osób starszych będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, dla młodszego pokolenia możliwość poznania dawnej sztuki ludowej, która dzisiaj zaczyna powoli się odradzać i staje się modnym i poszukiwanym elementem wystroju wnętrz.

 

Na wystawie będą eksponowane makatki haftowane i drukowane.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz