12. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”

12. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” wraca na dużą scenę Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. 30 kwietnia i 1 maja na deskach PKZ zobaczymy i usłyszymy ludowych artystów z całej Polski.
image

Zespoły taneczne, grupy śpiewacze i kapele ludowe, dzieci i dorosłych, z całego kraju przyjadą do Dąbrowy Górniczej, by zaprezentować piękno polskiego folkloru. Ludowi artyści przedstawiają programy wierne tradycyjnym wykonaniom – pieśni, tańce, utwory i obrzędy – oraz artystycznie opracowane. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale występom przygląda się nie tylko publiczność – obserwują je także członkowie jury. Gremium tworzą specjaliści etnomuzykologii i etnochoreografii z CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, którzy wybiorą zwycięzców w każdej festiwalowej kategorii.

 

W ciągu dwóch dni na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi ponad tysiąc artystów m.in. z terenów Podhala, Podbeskidzia, Małopolski, centralnej Polski, Kielecczyzny, Śląska i Zagłębia. Przesłuchania rozpoczną się 30 kwietnia o g. 9.30, a na scenie pojawią się pierwsze zespoły dorosłych i dzieci. Natomiast 1 maja występy konkursowe rozpoczną się o g. 12.00, a całość zwieńczy finał festiwalu i wręczenie nagrody Grand Prix o g. 17.30. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” to nie tylko kultywowanie tradycji, lecz także integracja i wymiana doświadczeń przez uczestniczące w festiwalu zespoły.

 

30 kwietnia i 1 maja w dąbrowskim pałacu zapanuje iście rodzinna atmosfera. Dzięki spontanicznym występom zespołów w przestrzeniach Pałacu Kultury Zagłębia i na Placu Wolności, festiwal nabiera cech folklorystycznego święta, w którym każdy może wziąć udział. Dodatkową atrakcją sobotniej odsłony festiwalu będą warsztaty rękodzieła dla dzieci. „Zagłębie i Sasiedzi” to wydarzenie międzypokoleniowe, będące okazją dla każdego mieszkańca regionu do poznania bogactwa polskiej kultury ludowej.

 

 

Szczegółowy program festiwalu na stronie organizatora.

 

fot. Marek Wesołowski, materiały organizatora





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz