Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 na Śląsku

Muzeum Zapałek, Rajd Dróżkami św. Idziego oraz pałac w Żywcu – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w województwie śląskim.
image

23. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Temat ten ma zwrócić uwagę i jednocześnie zapobiec często nieodwracalnej utracie zasobów dziedzictwa kulturowego. Dotyczy to zarówno zabytkowych budynków czy dzieł sztuki, jak i rodzinnych pamiątek oraz fotografii.

 

„Pragniemy przywrócić utraconemu dziedzictwu pamięć. Zburzone zabytkowe obiekty, skradzione dzieła sztuki, ale również te rzeczy nam najbliższe – pamiątki rodzinne, zdjęcia, wspomnienia – to wszystko ma swoją nieocenioną wartość i składa się na naszą tożsamość. O dziedzictwo trzeba dbać, by bezpowrotnie go nie utracić. I to jest nadrzędny cel tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa” – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Od 12 do 13 września 2015 swoje podwoje otwiera pałac Habsburgów w Żywcu. Wszyscy, którzy odwiedzą w tych dniach rezydencje austriackich władców, będą mieli okazję zapoznać się ze specjalną wystawą „Od Komorowskich do Habsburgów”. 

 

12 września warto odwiedzić śląski Olsztyn, gdzie organizowany jest widokowy Rajd Dróżkami św. Idziego. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć krainę białych skał i zielnych wzgórz, tajemniczych jaskiń i malowniczo położonych ścieżek. Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzą m.in.: Olsztyńskie Mauzoleum „Miejsce Straceń”, cmentarz z czasów II wojny światowej, Ruchomą Szopkę Olsztyńską, Górę Biakło oraz miejsca związane ze św. Idzim: kapliczkę i źródełko św. Idziego oraz zabytkowy, drewniany kościółek z 1789 r.

 

Moc atrakcji przygotowało także Muzeum Zapałek w Częstochowie. W dnach 12–20 września 2015 jego goście będą mogli zobaczyć zabytkowy park maszynowy, galerię ze stałą ekspozycją rzeźb z jednej zapałki oraz kolekcję etykiet zapałczanych. Dodatkową atrakcją jest projekcja archiwalnego filmu powstałego w 1913 r. obrazującego akcję gaszenia pożaru częstochowskiej Zapałczarni.

             

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to  w 1991 roku Radę Europy  do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Więcej informacji na stronie:

www.edd.nid.pl





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz