Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 w województwie śląskim

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dwa weekendy: 11 i 11 oraz 18 i 19 września. Tematem tegorocznej edycji są „Smaki Dziedzictwa”.
image

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

 

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkt, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

 

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!

 

Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz kalendarium imprez na witrynie internetowej wydarzenia.

 

Europejskie Dni Dziedzictwato inicjatywa Unii Europejskiej oraz Rady Europy związana z popularyzacją dziedzictwa kulturowego, nazywana również „świętem zabytków”. Wydarzenie to odbywa się corocznie od 1991 roku, we wrześniu, we wszystkich państwach członkowskich UE(w Polsce od 1993roku). Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W trakcie dwóch weekendów września, podobnie jak w innych państwach europejskich, odbywają na terenie całego kraju setki imprez skierowanych do różnych grup odbiorców: zwiedzanie zabytków (często zamkniętych na co dzień), wykłady, spacery historyczne, koncerty, spektakle, kiermasze i wiele innych. Wszystkie je łączy wspólny element – związek z zabytkami i historią. Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne, dzięki temu są one dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz