13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach – edycja jesienna

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach. Mimo wielu przeciwności 13. edycja festiwalu odbędzie się, choć ze względu na pandemię organizatorzy zdecydowali się na podzielenie go na dwie odsłony: jesienną oraz zimową, początkiem przyszłego roku. Pierwsza część rozpocznie się już w najbliższą sobotę.
image {oh!} Orkiestra Historyczna, fot. Magdalena Hałas, materiały organizatora

Festiwal zainauguruje 29 sierpnia w Kościele Ewangelickim Marcina Lutra w Gliwicach Łabędach koncert Equilibrium String Quartet – kwartetu smyczkowego grającego na instrumentach historycznych. Zabrzmi polska muzyka – Elsner oraz Moniuszko, ale w programie koncertu znajdą się także dzieła Ludwiga van Beethovena, dla pokreślenia jubileuszu 250. rocznicy urodzin słynnego wiedeńskiego klasyka.

 

W postindustrialnej przestrzeni Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” 17 września zagra intrygujące trio Bastarda, czyli improwizujący na podstawie dawnych pieśni i motywów muzycznych zespół o niespotykanym zestawie instrumentów: klarnet, klarnet kontrabasowy i wiolonczela. W Gliwicach muzycy Bastardy: Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Tomasz Pokrzywiński zaprezentują zupełnie nowy program „Śpiewnik Śląski 1555” na podstawie śpiewnika wydanego w 1555 we Wrocławiu przez luterańskiego pastora Valentina Trillera. Podczas koncertu usłyszymy również utwory z ostatniej płyty Bastardy – NIGUNIM – czyli improwizacje do chasydzkich pieśni bez słów.

 

Kolejne dwa koncerty wpisują się w trwająca od 6 lat festiwalową rezydencję znakomitej {oh!} Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Martyny Pastuszki. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć na Festiwalu muzyki Jana Sebastiana Bacha – 26 września w niezwykłej przestrzeni Ruin Teatru Victoria usłyszymy Koncerty Brandenburskie i słynną Suitę orkiestrową h-moll, a partie solowe wykonają Anna Firlus (klawesyn), Tami Krausz (flet traverso) oraz koncertmistrzyni zespołu {oh!} – Martyna Pastuszka.

 

Jesienną edycję All’improvviso zakończy 2. października w gościnnych progach Akademii Muzycznej w Katowicach koncert symfoniczny, podczas którego {oh!} wykona uwerturę do opery „Leszek Biały” Józefa Elsnera, Koncert fortepianowy Ferdinanda Hillera ze znakomitym pianistą Tobiasem Kochem oraz I Symfonia Mendelssohna. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent młodego pokolenia Jakob Lehmann.

 

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy stworzyli również festiwalową propozycję dla najmłodszych: 6 września na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach zaprezentowany zostanie koncert dla dzieci „Muzyczne Podróże Guliwera”. Podczas zrealizowanego we współpracy z Gliwicką Szkołą Suzuki koncertu zabrzmi muzyka barokowego kompozytora G. Ph. Telemanna oparta na baśni o słynnym Guliwerze, odwiedzającym krainy Liliputów i Olbrzymów.


Towarzystwo Kulturalne Fuga podkreśla, że 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” swój finał będzie miał dopiero w styczniu, w ramach jego zimowej odsłony. Wtedy do Gliwic powróci barokowa opera w najlepszym wykonaniu, a na estradzie Teatru Miejskiego w Gliwicach ponownie usłyszymy między innymi słynnego kontratenora Maxa Emanuela Cencica i {oh!} Orkiestrę Historyczną.


Bilety na festiwalowe koncerty dostępne są w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach, Centrum Informacji Turystycznej oraz na portalu ticketmaster.pl.

 

organizatorzy: Towarzystwo Kulturalne FUGA, Teatr Miejski, Miasto Gliwice


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

program:

 

29.08.2020 | godz.18.30

Kościół Ewangelicki Marcina Lutra w Gliwicach-Łabędach, ul. Strzelców Bytomskich 9


Beethoven – Elsner – Moniuszko: Kwartety smyczkowe na instrumentach historycznych
Equilibrium String Quartet

 

17.09.2020 | godz. 19.00

Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach, ul. Bojkowska 37


Ein Schlesich Singebüchlein - Śpiewnik śląski 1555 (premiera) / NIGUNIM – chasydzkie pieśni bez słów
Bastarda Trio

 

26.09.2020 | godz. 18.00

Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Al. Przyjaźni 18


Koncerty Brandenburskie J. S. Bacha
{oh!} Orkiestra Historyczna
Tami Krausz – flet traverso

Anna Firlus – klawesyn
Martyna Pastuszka – kierownictwo artystyczne

 

2.10.2020 | godz. 18.00

Katowice, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Zacisze 3


Koncert symfoniczny
Tobias Koch – fortepian historyczny
{oh!} Orkiestra Historyczna
Jakob Lehmann – dyrygent
w programie: J. Elsner, F. Hiller, F. Mendelssohn

 

All’improvviso Dzieciom
6.09.2020 | godz. 16.00

Mała Scena Teatru Miejskiego w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55


Muzyczne Podróże Guliwera
Małgorzata Malke, Violetta Szopa-Tomczyk – skrzypce
Aleksander Tomczyk – Guliwer
oraz skrzypcowe Liliputy z Gliwickiej Szkoły Suzuki