„Amadeusz” – najnowszy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach

17 czerwca w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się premiera „Amadeusza” Petera Shaffera w reżyserii Norberta Rakowskiego. Spektakl będzie można zobaczyć także w najbliższych dniach.
image

Historia konfliktu przeciętności z geniuszem, czyli walce dworskiego kompozytora Antonio Salieriego z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.

 

Skupiając się na niemalże partyturowym zapisie sztuki, tworzymy przedstawienie – przypowieść o zmaganiu się człowieka z losem, o tragedii kogoś, kto w zachwycie samym sobą i swoimi oczekiwaniami pokierował życie na tory zazdrości i nienawiści, w odwecie za własne niedoskonałości. Cała tragedia Salieriego to bluźniercze zmaganie się z Bogiem, który wybrał sobie na geniusza nie jego, a „tego Amadeusza”. Jednak tekst Shaffera to nie biografia Mozarta i nie tylko rozważania o losie artysty, ale przede wszystkim zachwyt nad muzyką geniusza, która przetrwała setki lat. Muzyka Mozarta będzie więc jednym z głównych bohaterów tej sztuki. Liczymy w skrytości, że zarazi ona widzów, oderwie ich od prozy życia i pozwoli choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo.

 

„Amadeusz”

Peter Shaffer

tłumaczenie: Bogumił Trelkowski

reżyseria: Norbert Rakowski

scenografia: Maria Jankowska

kostiumy: Krystian Szymczak

 

występują:

Karolina Olga Burek (Konstancja Weber – żona Mozarta); Anna Maria Moś (Caterina Cavalieri); Katarzyna Wysłucha (Teresa Salieri); Przemysław Chojęta (Hrabia Franz Orsini – Rosenberg); Rafał Domagała (Ignaz Greybig); Mariusz Galilejczyk (Venticelli 3, ksiądz); Cezary Jabłoński (Venticelli 1); Łukasz Kucharzewski (Baron Gottfried van Swieten); Maciej Piasny (Johann Killian Von Strack); Krzysztof Prałat (Józef II – cesarz Austrii); Mirosław Rakowski* (Kapelmistrz Bono); Kornel Sadowski* (Venticelli 2); Mateusz Trzmiel* (Wolfgang Amadeusz Mozart); Błażej Wójcik (Antonio Salieri)

*aktorzy gościnni

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz