„Dziwny przypadek psa nocną porą” – premiera

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza 18 marca na premierę sztuki na podstawie głośnej książki Marka Haddona pt. „Dziwny przypadek psa nocną porą” w reżyserii Tadeusza Kabicza.
image

Piętnastoletni autystyczny Christopher to geniusz matematyczny, który postanawia, wzorem swojego ulubionego bohatera – Sherlocka Holmesa – rozwiązać zagadkę śmierci Wellingtona, ukochanego psa sąsiadki. Do szukania sprawcy zniechęca chłopca ojciec, ale nauczycielka Siobhan radzi mu, aby napisał o swoim śledztwie powieść. I tak zaczyna się wielka odyseja Christophera, zmuszonego do walki z własnymi ograniczeniami, z niechętnym środowiskiem, z policją, a nawet z własnym ojcem. Czy chłopiec rozwikła dziwny przypadek psa i zrealizuje swoje marzenia?

 

Dla mnie „Dziwny przypadek psa nocną porą” to przede wszystkim opowieść o odmienności, o byciu outsiderem. O tym, czym jest tak zwana norma i czy ktokolwiek z nas jest w pełni normalny. To również historia o patrzeniu na świat w odkrywczy, nieoczywisty sposób i dostrzeganiu jego ukrytych zasobów. – mówi reżyser spektaklu, Tadeusz Kabicz. Spoglądając na świat oczami Christophera dostrzegamy, że nasza rzeczywistość staje się dla nas samych dziwna, nielogiczna, niezrozumiała. Zetknięcie z jego wyjątkowym, wnikliwym umysłem przypomina nam, że nasze przyzwyczajenia, poglądy i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością nie są jedynymi słusznymi, a prawdopodobnie wcale nie najlepszymi i nie najmądrzejszymi. Christopher nie zawsze widzi szczegóły, które są dla pozostałych ważne. On skupia się zwykle na zupełnie innych, niezauważalnych dla nas detalach. Odmienne rzeczy go przerażają, irytują lub ekscytują. Kiedy opowiada historię, nieustannie zmienia wątki i skacze po tematach, ponieważ nie postrzega czasu w typowy, linearny sposób. Z tego powodu w sztuce nie ma klasycznej, chronologicznej narracji, a sceny przenikają płynnie jedna w drugą, czasem wręcz rozgrywając się równocześnie– zapowiada spektakl reżyser.

 

 

 

„Dziwny przypadek psa nocną porą”

„The curious incident of the dog in the night-time”

tekst: Simon Stephens ( według powieści Marka Haddona)

przekład: Bogusława Plisz-Góral

reżyseria: Tadeusz Kabicz

scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej

animacje: Karolina Jacewicz

reżyseria świateł: Artur Wytrykus

choreografia: Alisa Makarenko

obsada:

Karolina Olga Burek; Klaudia Cygoń-Majchrowska; Mariusz Galilejczyk; Cezary Jabłoński; Oskar Jarzombek*; Paweł Koślik*, Lech Mackiewicz; Aleksandra Maj; Jolanta Olszewska; Aleksandra Wojtysiak

*gościnnie

 

 

premiera: 18 marca 2023

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz