11. Jazz w Ruinach

Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club zaprasza na festiwal Jazz w Ruinach, który potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia.
image

program:

 

  • 31 lipca (piątek)

 

godz. 19.00, Wide Open Trio & Edilson Sanchez
Zespół powstał na początku 2010 roku, muzyków połączyła wspólna chęć tworzenia swojej oryginalnej i różnorodnej muzyki, która będzie początkiem czegoś nowego i pozwoli zapisać się na kartach historii. Latem 2014 roku grupa poszerzyła swój skład instrumentalny o nieczęste brzmienie instrumentów perkusyjnych, jakimi są conga i guiro, a to za sprawą Kolumbijczyka Edilsona Sancheza, który swoim bogatym doświadczeniem muzyki latynoskiej, sprawia, że zespół nabiera nowego południowo-amerykańskiego brzmienia. Skład zespołu: Edilson Sanchez – conga, Piotr Matusik – fortepian, Mateusz Gremlowski – bas, Łukasz Kurek – perkusja.

godz. 21.00, Łukasz Pawlik Project
To propozycja odwołująca się do estetyki brzmieniowej lat 80. i 90. wzbogacona o możliwości nowoczesnej elektroniki, pozwalającej na wielopłaszczyznowe aranżacje muzyczne ze złożonymi formami kompozytorskimi, jak i przestrzenią na spontaniczną improwizację jazzową. Całość osadzona jest w stylistyce fusion, ponieważ mamy tu do czynienia z fuzją różnych muzycznych światów w jeden, nie do końca przewidywalny muzyczny konglomerat, połączony z indywidualnym przekazem każdego z wybitnych muzyków-solistów. Skład zespołu: Łukasz Pawlik – fortepian, Dawid Główczewski – saksofony, Paweł Pańta – bas, Cezary Konrad – perkusja.

  • 1 sierpnia (sobota)

 

godz. 19.00, Christian Bakanic’s Trio Infernal
Zespół doskonale dobrał się pod względem muzycznym. Grupa ma niewiele wspólnego z klasycznym triem akordowym, starając się niszczyć wszelkie stereotypowe spojrzenia na tego typu projekt. Poruszają się pomiędzy muzycznymi przestrzeniami jazzu, tanga i nowoczesnych rytmów sceny klubowej tj. house czy drum’n’bass, gdzie starają się znaleźć raczej wspólną płaszczyznę niż przekraczać granice pomiędzy tymi stylistykami. Skład zespołu: Christian Bakanic – akordeon, keyboard, perkusja, Christian Wendt – kontrabas, e-bas, Jörg Haberl – perkusja.

 

godz. 21.00, The Blessed Beat
Ich muzyka absorbuje i przetwarza różnorodność nastrojów i stylistyk, od jazzu przez muzykę elektroniczną i ambient, po szeroko rozumianą improwizację, a nawet klimaty post rockowe czy punkowe, ukazując świat przefiltrowany przez indywidualizm i kreatywność artystów. Zespół powstał w styczniu 2014 roku, tworzy go trzech muzyków młodej generacji. Skład zespołu: David Kollar – gitary, Paolo Raineri – trąbka, Simone Cavina – perkusja, instrument elektroniczne

  • 7 sierpnia (piątek)


godz. 19.00, The Love And Beauty Seekers

To polskie trio z Kopenhagi, grają własne kompozycje z dużą ilością kolektywnej improwizacji. Ich muzykę charakteryzuje świeżość, szczerość i energia skandynawskiej muzyki improwizowanej. Mieszkają w Kopenhadze, gdzie studiują razem w Rhythmic Music Conservatory. Ostatnio współpracują z Jerzym Mazzollem (ostatnia trasa) oraz biorą udział innych projektach, m.in. w I Love My Mother, FreeO czy Transkapela. Skład zespołu: Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy, Franciszek Pospieszalski – kontrabas, Szymon Gąsiorek – perkusja.

godz. 21.00, N S I Quartet
To krakowski kwartet założony przez młodych, ale utytułowanych muzyków. Muzyka zespołu pokazuje jak duża siła tkwi w akustycznym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. Swoją debiutancką płytą „Introducing” N S I Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej. Pozytywny oddźwięk w branżowych mediach poskutkował tytułem Debiut Roku wg. portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com. Skład zespołu: Cyprian Baszyński – trąbka, Bartłomiej Prucnal – saksofony, Dawid Fortuna – perkusja, Michael Parker – kontrabas.

  • 8 sierpnia (sobota)

 

godz. 19.00, Piotr Schmidt Electric Group
To aktualnie jeden z trzech najlepszych jazzowych zespołów elektrycznych w Polsce według magazynu „Jazz Forum”. Zadebiutowali we wrześniu 2012 roku płytą „Silver Protect”, która od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce. Po ogromnych sukcesach na ubiegłorocznych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial To Miles oraz tegorocznym Jazz Od Nowa Festival w Toruniu, grupa niesiona falą twórczej energii wiosną 2015 zarejestrowała materiał na drugą w swoim dorobku płytę. Skład zespołu: Piotr Schmidt – trąbka, efekty, Tomasz Bura – klawisze, syntezatory, Michał Kapczuk – gitara basowa, efekty, Sebastian Kuchczyński – perkusja.

godz. 21.00, Jazzpospolita
Siłę zespołu, jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. W październiku 2014 roku ukazał się czwarty album Jazzpospolitej „Jazzpo!”. Skład zespołu: Stefan Nowakowski - bas, Wojtek Oleksiak – perkusja, Michał Przerwa-Tetmajer – gitara, Michał Załęski – klawisze.

 

warsztaty:

 

  • 1 sierpnia (sobota), godz. 12.00-15.00

 

Warsztaty muzyczne, prowadzi David Kollar (gitarzysta i kompozytor muzyki filmowej), wstęp wolny, zapisy: sjc@sjc.pl lub jazzwruinach@jazzwruinach.pl

  • 8 sierpnia (sobota), godz. 12.00-15.00

 

Warsztaty muzyczne, prowadzą Przemysław Strączek (gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer i pedagog) i Yi Zhe Seow (absolwent National University w Singapore, kontrabasista i skrzypek, pedagog). W programie m.in.: zasady gry w sekcji rytmicznej, w różnych stylach w muzyce jazzowej i około jazzowej, wykonywanie standardów jazzowych z gitarą jako jedynym instrumentem harmonicznym, akompaniament gitarowy i prowadzenie melodii w trio, zasady improwizacji podczas wykonywania wybranych utworów (dobór odpowiednich skal, budowanie napięcia).


Wystawa towarzysząca:


„Młody Jazz” – wystawa grafiki plakatowej realizowana przy współpracy z Katedrą Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kurator: Tomasz Kipka. Wernisaż 31 lipca (piątek), godz. 19.00. Wystawa potrwa do 20 sierpnia

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook