25. Gliwickie Spotkania Teatralne

We wtorek, 6 maja rozpoczyna się jubileuszowa, 25. edycja festiwalu. Podczas Spotkań na deskach gliwickiego teatru pojawią się między innymi Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Marcin Dorociński.
image

„Oferujemy widzom różnorodność” – pod takim hasłem zapraszała na pierwsze edycje Gliwickich Spotkań Teatralnych ich pomysłodawczyni Ewa Strzelczyk, ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gliwicach. Minęło ćwierć wieku, a zdanie to w odniesieniu do gliwickiego festiwalu nie straciło swojej aktualności.

 

Za Spotkaniami stoi wieloletnia tradycja, urozmaicony repertuar oraz ciekawe miejsca teatralnych prezentacji. W 1990 roku, kiedy odbyły się po raz pierwszy, nie miały w naszym regionie żadnej konkurencji. W Gliwicach na widzów czekały przedstawienia teatrów warszawskich, krakowskich, łódzkich czy poznańskich, scen zakopiańskiej, białostockiej i legnickiej. Przyjeżdżały teatry z Czech, Słowacji, Niemiec czy Rosji.

 

Artyści zawsze chętnie przyjmowali zaproszenia na GST, również ze względu na miejsca, w których występowali. Ich szczególnym uznaniem od wielu lat cieszy się unikatowa scena w Ruinach Teatru Victoria, tworząca prawdziwie „magiczną” oprawę dla prezentowanych tu widowisk.

 

Ruiny będą żyć teatrem

 

Zobaczymy w nich m.in. „Nastasję Filipowną” warszawskiego Teatru Ateneum, „Proroka Ilję” Teatro Tatro ze Słowacji czy „Misję” teatru Łaźnia Nowa. Na głównej scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego natomiast zagoszczą spektakle warszawskich teatrów Studio („Wiśniowy sad”) i Polonia („Ich czworo”), łódzkiego Teatru im. S. Jaracza („Iwona, księżniczka Burgunda”) oraz krakowskiej Groteski („Mistrz i Małgorzata”). Widzowie Gliwickich Spotkań Teatralnych będą mieli okazję podziwiać na scenie artystów tej miary co Anna Polony, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz czy Marcin Dorociński.

 

Ulica Wyszehradzka

 

Od początku istnienia festiwalu teatralnego w Gliwicach jego integralny nurt stanowiły przedstawienia plenerowe. Występowały tu najbardziej znane i uznane teatry uliczne z Polski i zagranicy. Nie inaczej będzie w tym roku – a to za sprawą projektu Ulica Wyszehradzka, w ramach którego zaprezentują się zespoły teatralne (a także muzyczne) z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.

 

Retransmisje spektakli

 

Prawdziwą nowość w tegorocznym programie festiwalu stanowić będą retransmisje spektakli z londyńskiego Royal National Theatre w kinie Amok. Widzowie GST zobaczą dwa przedstawienia: cieszącego się ogromną popularnością „Frankensteina” oraz znaną również z wersji filmowej „Audiencję” ze znakomitą kreacją Helen Mirren.
 
Więcej: www.teatr.gliwice.pl

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz