7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All Improvviso

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu All Improvviso wyruszymy do nieodkrytych jeszcze w tym projekcie miast i regionów Europy.
image

Paryż…
10 września 2014, godz. 19.30

Centrum Kultury Jazovia, Rynek 10

 

Arianna Savall, Petter Udland Johansen, „L’invitation au Voyage”

 

Autorski program „L’invitation au voyage” („Zaproszenie do podróży”) jest muzyczną wędrówką po Paryżu, począwszy od utworów średniowiecznych, poezji trubadurów i truwerów, aż po mistyczną i zjawiskową muzykę Mortena Lauridsena. Usłyszymy więc dźwięki pięknej pieśni truwerów autorstwa Gautiera de Coinci „Efforcier m’estuet ma voiz”, różne wersje znanej pieśni renesansowej „Une jeune fillette”. Następnie artyści zbudują muzyczny pomost łączący klejnoty muzyki dawnej z dwiema całkowicie nowymi kompozycjami autorstwa Arianny Savall i Pettera U. Johannesa, opartymi na starym tekście „Douce memoire“. Koncert hipnotyzować będzie także magią harmonii francuskich impresjonistów takich jak Debussy, Ravel, Faure czy Duparc. Te i wiele innych muzycznych interpretacji pozwolą nam na zagłębienie się w 1000 lat pasji, poezji i muzyki Paryża – miasta miłości i sztuki.

Hiszpania odkryta na nowo…
20 września 2014, godz. 19.30

Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18

 

Fahmi Alqhai i Accademia del Piacere, „Rediscovering Spain″

 

Projekt ten, który wykona najznakomitszy wirtuoz viola da gamba młodego pokolenia, przywraca do życia pasjonujący świat improwizacji. Program ten prezentuje fantazje, folie i glosy, w których rozbrzmiewa tradycja muzyczna XVI i XVII wieku. Muzycy z Hiszpanii wystąpią w Polsce po raz pierwszy podczas festiwalu All Improvviso.

Kalabria i Sycylia…
26 września 2014, godz. 19.30

Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18

 

Pino de Vittorio oraz Laboratorio ‘600 (Franco Pavan), „Il Canto Del Sud″


Muzycy zaprezentują w Gliwicach po raz pierwszy w Polsce dużą część projektu, który trafi do studia nagrań jesienią 2014 roku – „Sounds from Calabria” („Dźwięki Kalabrii”). Tradycja muzyki z Kalabrii jest jedną z najważniejszych we Włoszech, jednocześnie jest ona najmniej znana. Muzycy Laboratorio ’600 podczas pracy nad poprzednim projektem muzyki sycylijskiej natrafili na ciekawe źródło muzyki zebranej przez anonimowego autora z XVII wieku, zawierające 312 otworów pochodzących z różnych części świata m. in z Kalabrii i… Chin. Źródła muzyki z Kalabrii artyści odnajdują także w Biblioteca del Conservatorio Pesaro czy utworach commedia dell’arte. Niesamowita tradycja muzyki i poezji, którą włoscy artyści odtwarzają w swoim projekcie, zawiera cudowne tarantelle, ballady, sonety, kołysanki i utwory religijne. W koncercie muzycy zaprezentują także muzykę z poprzedniej płyty poświęconej równie pięknej i tajemniczej Sycylii.

Andaluzja…
11 października 2014, godz. 19.30

Centrum Edukacji i Biznesu, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, ul. Bojkowska 37

 

Enrike Solinis

oraz Euskal Barrokensemble „Colores del Sur″

 

Grupa muzyków z Hiszpanii wykona premierowo projekt prezentujący muzykę Andaluzji oraz inne europejskie utwory inspirowane tradycją muzyczną Półwyspu Iberyjskiego.

Wenecja…
18 października 2014, godz. 19.30

Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 53

 

Cafe Zimmermann, „L’Estro Armonico” (A. Vivaldi)


L’Estro Armonico op. 3 to zbiór 12 koncertów na 1, 2 i 4 skrzypiec napisanych przez Antonio Vivaldiego w 1711 roku. Utwory te w znacznym stopniu ugruntowały pozycję i renomę Vivaldiego jako kompozytora i skrzypka. Wspomniane dzieła uważane są za najbardziej wpływową kolekcję muzyki instrumentalnej, stworzonej w XVIII wieku. Café Zimmermann dokonało nagrania „L’Estro Armonico” w wytwórni Alpha Productions w listopadzie 2013 roku. Gliwicki koncert jest premierowym wykonaniem tego programu w ich wykonaniu w Polsce. Francuscy muzycy wykonają w Gliwicach sześć koncertów z tego zbioru.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz