„Dziwny jest ten Śląsk…” czyli Józef Krzyk o Śląsku

Muzeum w Gliwicach-willa Caro zaprasza na autorski cykl wykładów Józefa Krzyka, historyka i dziennikarza, poświęconych historii Śląska.
image fot. materiały prasowe organizatora

Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić się swojej historii? Czy w czasach PRL-u byli pieszczochami władzy? A jeśli tak, to dlaczego tak gremialnie emigrowali? Kto dla Górnego Śląska zrobił najwięcej dobrego? W podręcznikach do historii odpowiedzi na te pytania nie znajdziecie.

 

Poszukamy ich podczas spotkań z autorem bestselerowych książek: „Spacerownika powstańczego” i „Wojny papierowej”. Może nie uda się wszystkiego definitywnie rozstrzygnąć, ale spróbujemy zagłębić się w skomplikowaną historię naszego regionu po to, by tak Śląsk, jak i siebie, nieco lepiej zrozumieć.

 

Na wykład czwarty – „O Hanysach i gorolach, czyli skąd się wziął antagonizm między Ślązakami a przybyszami. Kto i o co miał do drugich pretensje? ” zapraszamy do Willi Caro w sobotę, 9 kwietnia o godz. 16.00.

 

Skąd się wzięły animozje między Ślązakami i Zagłębiakami? Czy przybysze byli i są na Śląsku uprzywilejowani? A może wprost przeciwnie, stale się ich dyskryminuje? Opowiemy o tym, skąd się te i inne pojęcia wzięły. Przypomnimy kolejne fale migracji. Będziemy mówić również o tym, jak z goroli wyrastały hanysy. Podczas spotkania spotkania zastanowimy się także, czy stare podziały na hanysów i goroli mają jeszcze znaczenie i sprawdzimy, na czym polega kulturowa specyfika Śląska.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz