Festiwal Halo!gen

Festiwal Halo!gen odbędzie się w gliwickiej Starej Fabryce Drutu 22 i 23 kwietnia.
image

program:

 

22 kwietnia (piątek)
godz. 20.00 Koncerty: Marika, Skubas

23 kwietnia (sobota), wstęp wolny
godz. 18.00 wystawa: „The Wall. Art Face To Face With Borders”
godz. 19.00 Ars Electronica Animation Festival - selekcja światowej animacji
godz. 20.30 Vimeo Party: Teledyski o których nie miałeś pojęcia bo jesteś miły i dobrze uczesany

 

Marika to bez wątpienia jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzyki niezależnej. Nieszablonowa wokalistka, autorka zapadających w pamięć tekstów, pełna uśmiechu i pozytywnej energii osobowość sceniczna, a przede wszystkim szczera i spontaniczna artystka, która nie lubi stać w miejscu i stale poszukuje nowych form wyrazu. Ta wszechstronność, to efekt kilkunastoletniego doświadczenia w sceniczno-studyjnej działalności. Sceniczna charyzma Mariki, profesjonalizm oraz świetny kontakt z publicznością zostały docenione przez organizatorów wielu imprez w Polsce i na świecie. Wśród najważniejszych koncertów artystki warto na pewno wymienić występy w Indiach, support nazywanej „Królową soulu” – Eryki Badu czy pojawienie się na scenie World Expo w Szanghaju. Marika miała również przyjemność wystąpić na festiwalu Woodstock w 2012 roku oraz na Dniach Unii Europejskiej, które odbyły się w Turcji.

 

Skubas to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, do tej pory znany głównie z kooperacji ze Smolikiem, tym razem zaskakuje w zupełnie nowej odsłonie. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. Zagrał koncerty na wszystkich znaczących polskich festiwalach (Open’er, Jarocin, Męskie Granie, Warsaw Orange Festival, Oświęcim Live Festival…). Otrzymał nominację do Fryderyków 2013 i 2014 w kategoriach Debiut Roku, Płyta Roku oraz Utwór Roku za single „Linoskoczek” i „Nie mam dla ciebie miłości”.

 

Wystawa „The Wall. Art Face To Face With Borders”

 

Kurator: Stanisław Ruksza
Artyści: Paweł Althamer, Wojciech Doroszuk, Magda Fabianczyk, Giuseppe Fanizza, Nina Fiocco and Metodo Salgari, Khaled Jarrar, Giovanni Morbin, Marina Naprushkina, Joanna Rajkowska, REP, Santiago Sierra, Stephanie Syjuco, Grzegorz Sztwiertnia, Łukasz Trzciński, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki i dokumentacje.

Wystawa „The Wall. Art Face To Face With Borders” podejmuje temat granic w sztukach wizualnych w ujęciu społeczno-politycznym, ekonomicznym, historycznym i egzystencjalnym. Będzie to jej polska premiera, do tej pory była pokazana tylko w Mediolanie.

Tytuł nawiązuje do Muru Berlińskiego, będącego przez kilka dekad kluczowym punktem zagranicznej polityki krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny”, a dziś stanowiącego popularny na Zachodzie Europy wzór „Ost-algicznej” pamiątki z podróży.

Z drugiej zaś strony, odnosi się do pop-kultury i legendarnego albumu grupy Pink Floyd opowiadającego o murze oddzielającym artystę od odbiorcy, ale również barierze ciemnych doświadczeń, które stają się paradoksalnym warunkiem każdej twórczości.

Berliński mur przez lata zimnej wojny ucieleśniał stałą konstrukcję polityki zagranicznej wielu krajów, swojego i obcego, przyjaciela i wroga, wolnego i uciśnionego. Pomimo stanu napięcia i zamrożonego konfliktu, mur jawił się jako wygodny politycznie, konfirmujący i konserwujący rozpoznane działania. W dzisiejszej ponowoczesności granice stały się płynne, a historia pomimo koncepcji jej końca, proklamowanej przez Francisa Fukuyamę, wciąż odsłania szereg nowych linii podziałów.

Nowe granice i ich planowanie powstają oparciu o dziedzictwo kulturowe czy religijne, bazując najczęściej na wyobrażeniu stałego konfliktu, np. koncepcja starcia cywilizacji Samuela Huntingtona postulowana w polityce USA lub odnawiane myśli o zmierzchu Zachodu. Niektóre są symptomem lęku przed nowym Innym, będącym raczej rezultatem kolonialnego dziedzictwa , skutkującym wzrostem populistycznych wypowiedzi ksenofobicznych, aż po restrykcje dla nielegalnych imigrantów. Inne zostały ujęte technokratyczną, polityczną barierą ram Schengen, inaczej odczuwalną na południu i wschodzie Europy (np. dzisiejsza kwestia Ukrainy) czy murem odgradzającym Izrael od Państwa Palestyny.

Problem granic domaga się też cielesnej recepcji zagadnienia. Punktem zerowym wszelkiego działania czy świadomości jest nasze ciało, a w sensie społecznym pojedyncze, podmiotowe ciało obok drugiego. Dwa ciała inicjują ekonomię (np. wymianę), trzy - politykę (wypracowanie wzajemnych pozycji). W szerszym rozumieniu mur oznacza opór, większą, przerastającą nas strukturę i jeden z warunków tworzenia, włącznie z lękiem i popędem śmierci.

Wystawie towarzyszyć będzie premiera publikacji z tekstami pisarzy i teoretyków sztuki oraz dokumentacją prac. W kolejnych odsłonach wystawa będzie się powiększać o dzieła artystów pokazujących zagadnienie granic w glokalizacyjnym ujęciu danego miejsca.

Wystawa zaprezentowana będzie dzięki współpracy z fundacją Imago Mundi oraz galerią Kronika.

 

Pokazy filmowe Ars Electronica Animation Festival


Ars Electronica Animation Festival prezentuje najlepsze z 722 prac, które nadesłali artyści z 58 krajów na konkurs o 2015 Prix Ars Electronica. Jest to coroczny przegląd świata filmu cyfrowego - tego co jest aktualnie wykonalne technicznie, i najciekawsze estetycznie.

Zobaczycie między innymi ruchome obrazki spod piórka Erica Oh, mappingi na ciele w czasie rzeczywistym, smash-up amatorskich video, i eksperymentalne teledyski współtworzone przez internautów, a także dużo wizualnych eksperymentów. Nie zawsze będą to eksperymenty lekkie, łatwe i przyjemne. Prace nadsyłane na AEF reprezentują całe spektrum gatunków i stylów, a prezentowane filmy są rezultatem działań pracowni artystycznych, uczelni, agencji marketingowych i instytucji badawczo-rozwojowych.

Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnych wersjach językowych, lub z angielskimi napisami.

Pokaz obywa się dzięki współpracy z Ars Electronica, Europa Integration Äusseres, Bundesministerium Republik Österreich, Österreichisches Kulturforum Warschau, Stowarzyszenie Dwunasta Dziesięć.

 

Vimeo Party: Teledyski o których nie miałeś pojęcia bo jesteś miły i dobrze uczesany

 

To już 6. edycja Vimeo Party na Festiwalu Halo!gen. Autorski wybór najbardziej odjazdowych teledysków, memów i animacji z sieci starannie dobrany przez Marcina Fischera, reżysera i pasjonata nowych mediów, zawsze cieszy się dużą popularnością.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz