Gliwice Różewicza

Na 89. Specjalnym Krakowskim Salonie Poezji w Gliwicach wystąpi Wojciech Pszoniak.
image

24 kwietnia 2014 roku zmarł we Wrocławiu jeden z najwybitniejszych poetów europejskich – Tadeusz Różewicz, nazywany „noblistą bez Nobla″. Przez ponad 20 lat był związany z Gliwicami. Od 1946 roku odwiedzał tu swoją ukochaną Wiesławę Kozłowską, z którą wziął ślub w Gliwicach w 1949 roku i mieszkał w kamienicy przy ulicy Zygmunta Starego 28 do 1968 roku. Potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie syn Kamil zaczął studiować historię na UW.

 

W czasie gliwickich lat powstały znakomite zbiory poezji: „Wiersze i obrazy", „Równina", „Poemat otwarty", „Nic w płaszczu Prospera", „Spotkanie z księciem"; dramaty: „Kartoteka", „Grupa Laokoona", „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", „Śmieszny staruszek", „Wyszedł z domu", „Przyrost naturalny", „Stara kobieta wysiaduje"; opowiadania: „Wycieczka do Muzeum", „Próba rekonstrukcji", „Nowa szkoła filozoficzna", „Śmierć w starych dekoracjach"...

 

W 1995 roku Rada Miejska w Gliwicach przyznała mu tytuł pierwszego w powojennej historii miasta Honorowego Obywatela Gliwic.

 

W 2009 roku w budynku Sceny Bajka-Kina Amok (w ramach festiwalu „Camera Silesia″) odbyła się premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego: „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza″, wyprodukowanego dla TVP przez Gliwicki Teatr Muzyczny, a sfinansowanego przez samorząd Gliwic. Oprócz poety, jego żony Wiesławy, syna Kamila i bratanka Pawła, w nagraniach udział wzięli m.in.: Wojciech Pszoniak, Jan Peszek, Jerzy Trela, Andrzej Wajda, Piotr Lachmann, Adam Zagajewski. Film był wielokrotnie emitowany w TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Polonia, a także prezentowany na festiwalach w Polsce i pokazach specjalnych w Niemczech, Austrii i Kanadzie.

 

Wojciech Pszoniak wiele zawdzięcza Tadeuszowi Różewiczowi, którego nazywa swoim „ojcem duchowym″. Kiedy mieszkał w Gliwicach, spotykał się z poetą, dawał mu do czytania własne wiersze i prosił o wsparcie pomysłów artystycznych Studenckiego Teatru Poezji STEP, działającego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. w STEP-ie odbyły się prapremiery sztuk Różewicza: „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja″ oraz „Spaghetti i miecz″.

 

Gospodarzem Salonu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.


Rezerwacja i sprzedaż biletów również w opcji on-line: www.teatr.gliwice.pl.

 

W programie:

  • gliwickie wiersze i fragmenty opowiadań Tadeusza Różewicza
  • fragmenty filmu Marii Dębicz i Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza″.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz