Koncert pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów

„Matka i syn odchodzą” to tytuł koncertu dedykowanego pamięci poety i jego matki, który przygotował Gliwicki Teatr Muzyczny, by zaprezentować go w ramach 5. Metropolitalnej Nocy Teatrów.
image

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz przez niemal dwadzieścia lat – od 1949 do 1968 roku – mieszkał z rodziną w kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 w Gliwicach. Tu urodzili się jego obaj synowie: Jan i Kamil, tutaj też zmarła jego matka, Stefania, pochowana na cmentarzu w Wójtowej Wsi.

 

W sobotę, 27 września, o godz. 18.00 w Kinie Amok – Scenie Bajka wystąpią znakomici aktorzy: Irena Jun i Daniel Olbrychski z fragmentami tomu poetyckiego Tadeusza Różewicza „Matka odchodzi”. Towarzyszyć im będą solistki Małgorzata Długosz i Anita Maszczyk oraz chór, kwartet smyczkowy Gliwickiego Teatru Muzycznego, pianista Paweł Staszczyszyn i saksofonista Sergiusz Marczuk (Ukraina) pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Usłyszymy w ich wykonaniu utwory Chopina, Gershwina, Mozarta, Pergolesiego i Vivaldiego.

 

Koncert reżyseruje Krzysztof Korwin-Piotrowski, autor filmu dokumentalnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz