Retro Piknik. 110-lecie Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach obchodzi w 2015 roku 110-lecie swego istnienia. Z tej okazji w niedzielę, 20 września odbędzie się Retro Piknik – jego uczestników zaprosi w podróż w czasie.
image służba i państwo Caro – Flora i Oscar, sesja retro w Muzeum w Gliwicach, fot. W. Turkowski

W Parku Chopina stanie oryginalna XIX-wieczna karuzela, a do ogrodu zawitają goście wprost z 1905 roku, którzy wraz z publicznością grać będą w serso, bule i krokieta. Podczas Retro Pikniku po raz pierwszy Muzeum zaprezentuje fotografie z wyjątkowej sesji zdjęciowej. Wzięli w niej udział gliwiccy muzealnicy wcielając się w historyczne postacie – założycieli Muzeum, a także właścicieli Willi Caro – Oscara i jego żony Flory – oraz towarzyszącej im na co dzień służby. Podczas Retro Pikniku w Parku Chopina najmłodsi będą mogli nie tylko zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosła ze sobą rola lokaja czy majordomusa, ale czekać będzie na nich cały świat dawno minionych gier, zabaw i rozrywek. A oprócz tego balony, wata cukrowa, słodycze i oczywiście przejażdżka na karuzeli.

 

Gliwickie Muzeum powstało z inicjatywy pasjonatów historii, obywateli dumnych ze swojego miasta: tajnego radcy Artura Schillera, księdza Johannesa Chrząszcza – wybitnego historyka górnośląskiego, oraz Hermanna Mentzela – prezydenta Gliwic. Czwartym założycielem Muzeum był Benno Nietsche, autor monumentalnego dzieła „Historia Miasta Gliwice”. 110 lat temu, a dokładnie 22 marca 1905 roku, powołali oni Oberschlesisches Museum in Gleiwitz – instytucjonalnego antenata Muzeum w Gliwicach.

„Nasze muzeum jest jednym z najstarszych na Górnym Śląsku. Jego działalność od samego początku koncentrowała się na gromadzeniu obiektów związanych z regionem - zabytków dokumentujących historię, dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego, przedmiotów związanych z życiem codziennym i sferą sacrum, kulturą, czy wojskowością. Po roku 1945 Oberschlesisches Museum in Gleiwitz stało się Muzeum w Gliwicach, ale misja i cel instytucji pozostały niezmienione – jest nią ochrona i zachowanie dziedzictwa przyrastającego wraz z upływem historii, która w istotny sposób wpływa na dzieje naszego miasta. Życzmy kolejnych udanych 200 lat temu najstarszemu i najlepszemu w Gliwicach kustoszowi pamięci” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.


Zrealizowana z okazji 110. rocznicy powstania Muzeum sesja zdjęciowa była nie tylko sposobem, by przypomnieć postaci jego założycieli, ale by przybliżyć nam, współczesnym, skomplikowany świat relacji społecznych z początku XX wieku. Fotografie, wykonane z wielką dbałością o wierność historycznym realiom, złożą się na opowieść o przebiegu dnia w domu bogatego przemysłowca, Oscara Caro. Wyjątkowego dnia, który zakończy przyjęcie wydane na cześć założycieli Muzeum. Jednak obok tajnego radcy Artura Schillera, księdza Johannesa Chrząszcza i podejmującego ich Jaśnie Państwa prawdziwymi bohaterami sesji są ci, którzy w owych czasach pozostawali na drugim planie – lokaj, majordomus, pokojówka i gospodyni, ich praca i codzienne zajęcia – mówi Joanna Puchalik, z działu historii muzeum w Gliwicach.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz