Spektakl „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”

„Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane” to spektakl inspirowany bajką „Babcia robi na drutach” autorstwa Uriego Orleva. Przedstawienie to pokaz efektów warsztatów twórczych, które odbywały się w lipcu i wrześniu bieżącego roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
image

Podczas nich dzieci z Gliwic wraz z grupą artystów przygotowały adaptację bajki o babci i jej wełnianym świecie. Cykl kilkudziesięciu warsztatów z różnych dziedzin sztuki – teatru, filmu, muzyki i plastyki zaowocował barwną inscenizacją zaimprowizowaną i kreatywnie zrealizowaną przez uczestników. Na uwagę zasługuje fakt, że udział biorą w nim także prawdziwe babcie wyłonione w castingu. Twórca literackiego pierwowzoru Uri Orlev to najważniejszy obecnie w Izraelu autor książek dla dzieci.

 

Przedsięwzięcie to jest pierwszą w Polsce próbą wystawienia tego tekstu na scenie teatralnej. Inscenizacja stworzona przez dzieci dla dzieci i dorosłych niesie w sobie uniwersalny przekaz o szacunku i miłości, wartościach, które przekraczają granice kulturowe i obalają istniejące stereotypy.

 

Prezentacja spektakli odbędzie się:

 

23 września, Teatr Miejski w Gliwicach, godz. 16.00

Pokaz przedpremierowy

 

24 września, Teatr Miejski w Gliwicach, godz. 16.00

Premiera spektaklu

 

8 października, Muzeum Śląskie w Katowicach, godz. 16.00

pokaz specjalny na scenie w Stolarni

 

Wejściówki na spektakle w Teatrze Miejskim w Gliwicach: – dostępne od 12.09.2017 – do odbioru do 19.09 w siedzibie Domu Pamięci – rezerwacje: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 32-428-16-09. Wejściówki nieodebrane do dnia 19.09.2017 zostaną przekazane kolejnym osobom. Informacje o spektaklu w Muzeum Śląskim w Katowicach: – wejściówki dostępne od poniedziałku 25.09.2017.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Organizator projektu: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach

Partnerzy: Teatr Miejski w Gliwicach, Muzeum Śląskie, Stowarzyszenie „GTW”

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz