Wojciech Prażmowski. Portret wewnętrzny

W czwartek, 14 lutego 2019 roku, o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy Wojciecha Prażmowskiego. Ekspozycja przybliża biografię artystyczną jednego z najbardziej uznanych przedstawicieli nurtu fotografii kreacyjnej w Polsce. Kuratorką wystawy jest Anka Sielska.
image Wojciech Prażmowski. Portret wewnętrzny | fot. materiały prasowe organizatora

Tytuł wystawy, której kuratorką jest Anka Sielska, nawiązuje do „Portretu wewnętrznego” – fotografii będącej zdaniem autora jego pierwszym w pełni świadomym dziełem. W 2019 roku mija czterdzieści lat od daty jego powstania.

 

Ja w 1979 roku zrobiłem Portret wewnętrzny, w tym zdjęciu są zaklęte moje wyobrażenia o fotografii – fotografii, takiej, jaką chciałem robić. Wyszedłem wtedy z ciemni i skoczyłem do góry, bo wiedziałem, że to ma dokładnie tak wyglądać. […] W tej fotografii zawarty jest też wielki dramat, ponieważ przez następne lata nie powstała taka druga fotografia, która by jej dorównała. Próbowałem, próbowałem i co się coś pokazało, to kosz i kosz. […] To był traf – tak miało być, żebym trochę pocierpiał i spokorniał. Tak mi się teraz wydaje. To było bardzo dobre i potrzebne – wspominał autor w rozmowie z Adamem Mazurem dla „Foto-Tapety”.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz