„Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945”

Otwarcie wystawy „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945” odbędzie się 22 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
image fot. materiały prasowe organizatora

Wystawa „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945” przypomina o jednej z najbardziej brutalnych akcji nazistowskiego reżimu polegającego na eksterminacji chorych psychicznie na Śląsku w ramach tzw. eutanazji („Aktion T4”). W dwujęzycznej ekspozycji, składającej się z 20 paneli wystawienniczych zostało przedstawione tło ideologiczne czystości rasy, kolejne etapy wdrażania projektu eksterminacji chorych, aż po decyzje o ich fizycznej likwidacji jako „niegodnych życia”.

 

Większość śląskich ofiar akcji została uśmiercona w komorach gazowych w zakładzie Pirna-Sonnenstein w Saksonii. 22 marca o godzinie 17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich nastąpi otwarcie wystawy, której będą towarzyszyć dwa okolicznościowe wykłady. Dr Dietmar Schulze przedstawi szczegóły Akcji T4 na terenie Śląska, natomiast Hagen Markwardt opowie o działalności saksońskiego Miejsca Pamięci Pirna-Sonnenstein, gdzie powstała wystawa.

 

Całość poprowadzi dr hab. Grzegorz Bębnik z IPN, oddział w Katowicach. Historia morderstw na pacjentach śląskich zakładów opiekuńczych, podjętych w ramach akcji »T4« nie była dotychczas szerzej prezentowana; na tym tle nowatorska jest zarówno sama wystawa, jak i badania dr. Dietmara Schulze. Co ważne, a często przeoczane; istnieje bezpośredni związek pomiędzy rozpoczętą w 1939 r. eutanazją a późniejszym »ostatecznym rozwiązaniem«. Odpowiedzialni za funkcjonowanie obozów zagłady w Sobiborze, Bełżcu czy w Treblince pierwsze doświadczenia w masowym zabijaniu zdobywali bowiem właśnie podczas »T4«. – mówi dr hab. Grzegorz Bębnik.

 

Wstęp na wernisaż wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Wystawa planszowa przygotowana przez: Stiftung Sächsische Gedenkstätten, oddział Pirna-Sonnenstein

 

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partner: IPN Oddział Katowice

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz