„Mało znana historia Żydów w Manili” z cyklu „Nieopowiedziane. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska”

Muzeum w Gliwicach zaprasza 27 stycznia na pierwszy wykład z nowego cyklu „Nieopowiedziane. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska”. Wykład odbędzie się online na platformie Zoom.
image

Muzeum w Gliwicach kontynuuje podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem.

 

„Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

 

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że niektórzy Żydzi mieli szczęście znaleźć schronienie przed Holokaustem na Filipinach. „Polityka otwartych drzwi” prezydenta Wspólnoty Narodów – Manuela Quezona – zapewniała uciekającym Żydom bezpieczną przystań na Filipinach. Nie było innego takiego programu na świecie.


Jednym z około 1 300 Żydów, których przyjęto na Filipinach jest urodzony w Chróścicach (dziś woj. opolskie) Max Weissler. W wieku 11 lat uciekł z matką z Niemiec do Manili, a obecnie mieszka w Hod Hasharon w Izraelu. Posłuchamy o tej wzruszającej historii życia ostatniego Żyda z małej wioski na Górnym Śląsku.

 

Bronisława Jeske-Cybulska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, członek Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego; członek Rady programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Zainteresowania badawcze koncentruje na historii Śląska, a zwłaszcza ziemi pszczyńskiej i Mikołowa (miasta rodzinnego) oraz dziejach rezydencji arystokracji śląskiej.

 

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl

 

Kolejne wykłady:

24 lutego
Else Croner - między żydowską tradycją, a walką o równouprawnienie dziewcząt i kobiet
Izabella Kühnel

17 marca
Efarim Shamir. Izraelski Beatles jest z Bytomia
Wojciech Ciuraj

28 kwietnia
Franz Landsberger - finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru
Izabella Kühnel, Karolina Jakoweńko

12 maja
Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Jadwiga Sebesta

23 czerwca
Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Izabella Kühnel

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz