Marek Dyjak – koncert w Ruinach z okazji 40 rocznicy powstania „Solidarności”

Muzeum w Gliwicach i Teatr Miejski w Gliwicach zapraszają na koncert Marka Dyjaka, który odbędzie się 18 września w Ruinach Teatru Victoria.
image fot. materiały prasowe

Z okazji 40 rocznicy powstania „Solidarności” Muzeum w Gliwicach nie tylko przygotowało wystawę „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.”, ale 18 września wraz z Teatrem Miejskim w Gliwicach zapraszają na wspólnie organizowany koncert jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów – Marka Dyjaka. Również miejsce wydarzenia jest szczególne. Koncert odbędzie się w ruinach Teatru Victoria, w otoczeniu obrazów i prac polskich artystów tworzących w latach 80. poza cenzurą, w ramach kultury niezależnej. Wchodząc w dialog ze społeczeństwem w mrocznym okresie schyłku komunizmu, twórcy często szukali formy artystycznej potrafiącej wyrazić doświadczenia zbiorowe jak i indywidualne tamtego czasu. Stworzyli oni niespotykane gdzie indziej, masowe i długotrwałe, zjawisko artystyczno-kulturowo-polityczne, które łączyło w jedno, polityczny protest, religijno-społeczne odniesienie z twórczym poszukiwaniem formy plastycznej.

 

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Koncert w Gliwicach jest okazją do poznania nowych utworów artysty z płyty „Piękny instalator”, nominowanej do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka w 2020. Nie zabraknie również wcześniejszych jego przebojów. W czasie występu usłyszymy również kilka kompozycji Przemysława Gintrowskiego w nowych interpretacjach Marka Dyjaka.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz