Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Ruinach

Festiwal młodej sztuki, młodych wschodzących gwiazd światowej sceny jazzowej i muzyki improwizowanej oraz grafiki plakatowej już wkrótce, po raz 14. zagości w Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach.
image Szymon Mika Trio, fot. materiały prasowe organizatora

To chyba największe wydarzenie w kraju skupiające się na prezentacji i promocji młodych wykonawców, młodych wschodzących gwiazd jazzu i grafiki z całego świata. Przed nami 8 koncertów, warsztaty muzyczne, które zakończą się pokazem na dużej scenie, wystawa grafiki artystów z całego świata, a także kilka niespodzianek. Na zakończenie każdego festiwalowego dnia jam session z udziałem wykonawców z głównej sceny, młodymi muzykami z Gliwic i okolic oraz gości, którzy... wytrzymają taką dawkę muzyki i emocji. Warsztaty będą się odbywać w Państwowej Szkole Muzycznej im. Różyckiego w Gliwicach, a jam session w Klubie Muzycznym 4art i jednocześnie siedzibie Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, organizatora festiwalu.

 

program:

 

3 sierpnia, piątek

 

godz. 18.00Zespół Jazzowy Państwowej Szkoły  Muzycznej w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka

Na początek występ najmłodszych uczestników festiwalu

 

godz. 19.00otwarcie festiwalu i wystawy plakatów jazzowych

Biorą w niej udział młodzi twórcy z całego świata. Zdecydowana większość prac powstaje wyłącznie z myślą o prezentacji podczas tego festiwalu. Ekspozycja w Ruinach jest z reguły dostępna do 20 sierpnia, po czym odbywa tournée po kraju,  rozpoczynając od prezentacji w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie. Wystawa jest realizowana przy współpracy z Zakładem Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 2013 roku ma charakter międzynarodowy.  Jej kuratorem jest dr Tomasz Kipka, wykładowca Instytutu Sztuki w Cieszynie, autor oprawy graficznej każdej z edycji festiwalu.

 

godz. 19.15Szymon Mika Trio

Szymon Mika (ur. 1991) – gitarzysta, kompozytor, lider, jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia. W swojej twórczej ekspansywności zachowuje wciąż odrębny status i konsekwentnie zmierza do ambitnego celu, którym jest własna muzyka. Jest artystą niepokornym wobec nut i pokornym wobec świata, a przed wszystkim świadomym swojej wartości. Jednym słowem to nowoczesny perfekcjonista. W czerwcu ukazuje się jego nowa, autorska płyta zatytułowana „Togetherness”, którą nagrał z trio współtworzone przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę.

Szymon Mika – gitara

Ziv Ravitz (Izrael) – perkusja

Max Mucha - kontrabas

 

godz. 21.00Monika Walczak Quintet

Monika Malczak – wokalistka, „nowa nadzieją jazzu 2017”, absolwentka wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu na Bednarskiej, a obecnie studentka tego kierunku na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jej zespół tworzą muzycy związani z Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Chęć poszukiwania nowych brzmień w połączeniu z ich różnymi inspiracjami muzycznymi oraz nieprzeciętnym talentem nadaje muzyce świeżość i indywidualność. Obecnie pracują nad debiutancką płytą inspirowaną m.in.: free jazzem oraz muzyką ludową.

Monika Malczak – wokal

Przemysław Chmiel – saksofon sopranowy/tenorowy

Mateusz Gramburg – fortepian

Piotr Narajowski – kontrabas

Michał Szeligowski – perkusja

 

4 sierpnia 2018, sobota

 

godz. 19.00 – Gauthier Toux Trio

Gauthier Toux Trio ucieleśnia muzyczną i kulturową różnorodność współczesnego jazzu. 25-letni pianista, kompozytor i lider zespołu Gauthier Toux jest uważany za wschodzącą gwiazdę francuskiej pianistyki jazzowej. Założone przez niego w 2013 roku międzynarodowe trio występowało już na wielu renomowanych festiwalach (m.in. na Jazz à Vienne, Paris Jazz Festival, Jazz à Orléans, Copenhagen Jazz Festival. Zespół dotychczas wydał dwa albumy, debiutancki „More Than Ever” (2015) i „Unexpected Things” (2016), a w grudniu zeszłego roku nagrał materiał na trzecią płytę, która ukazała się w maju tego roku nakładem brytyjskiej wytwórni Naim Records. Trio regularnie koncertuje we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech,  Danii i Libanie. W październiku 2017 po raz pierwszy gościło w Polsce (m.in. na III Festiwalu Jazz&Literatura, Chorzów).

Gauthier Toux (Francja) –  fortepian

Remi Bouyssiere (Francja) –  kontrabas

Maxence Sibille (Francja) – perkusja

 

godz. 21.00The Brag Pack

Międzynarodowa formacja instrumentalistów entuzjastów, pełnych nieskrępowanych dążeń do nowych odkryć, o nieograniczonych pomysłach i wyobraźni. Grupa istnieje od pięciu zaledwie lat, podczas których gościła już na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach, zyskując ogromną sympatię i zainteresowanie. Po debiutanckim albumie „Just Braggin’”, w 2016 roku zespół wypuścił kolejne swoje fonograficzne dziecko, tym razem wzbogacony o wokal Kingi Pruś (uczennicy Krystyny Stańko).

Daniel Mester (Węgry) – saksofon

Sri Hanuraga (Indonezja) - fortepian, instrumenty klawiszowe

Paul Rutschka (Niemcy) – bas

Andris Buikis (Łotwa) – perkusja

Kinga Pruś (Polska) – vocal

 

10 sierpnia, piątek

 

godz. 19.00Woody Black 4

Austriacka formacja Woody Black 4 świadomie bada wszelkie muzyczne środki wyrazu i style. Czterej muzycy poruszają się w klimatach współczesnego jazzu, z awangardowymi wypadami do krainy muzyki światowej.

Daniel Moser – klarnet basowy

Leonhard Skorupa – klarnet basowy

Stephan Dickbauer – klarnet

Oscar Antoli – klarnet, klarnet basowy

Koncert organizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie/Österreichisches Kulturforum Warschau

 

godz. 21.00Algorytm

Otwarte podejście do improwizacji. Melodyjne frazy połączone z nieoczywistą rytmiką. Matematyka i metafizyka. Geometria wody. Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku istnienia łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna. Sama zaś nazwa zespołu to słowo – symbol. Odnosi się do pojęcia algorytmu, który jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Tak też muzyka Algorhythmu oddaje codzienne emocje i myśli współczesnego człowieka. Album „Mandala” to skumulowanie doświadczeń muzyków, na które wpływ miały współpraca z uznanymi wykonawcami, jak Leszek Możdżer, Tymon Tymański czy Sławek Jaskułke, a także poświęcanie się własnym projektom. „Mandala” jest zatem efektem muzycznych, a także osobistych poszukiwań członków całego kolektywu.

Emil Miszk – trąbka

Piotr Chęcki – saksofon

Sławek Koryzno – perkusja

Krzysztof Słomkowski – kontrabas

Szymon Burnos – fortepian

 

11 sierpnia, sobota

 

godz. 18.00warsztaty

Koncert w wykonaniu uczestników i instruktorów warsztatów muzycznych organizowanych podczas festiwalu Jazz w Ruinach. Jak co roku, podczas festiwalu Jazz w Ruinach odbywają się warsztaty muzyczne dla młodych adeptów, głównie uczniów szkół muzycznych, ale nie tylko. Zajęcia prowadzą wybitni muzycy, kompozytorzy i instrumentaliści, z kraju i ze świata. Koordynatorem warsztatów jest Jarosław Spałek. Tradycją Ruin stało się, że po warsztatach ich uczestnicy wraz z instruktorami prowadzącymi zajęcia występują na dużej scenie festiwalowej otwierając ostatni dzień festiwalu, pokazując efekty warsztatów i zdobywając pierwsze szlify na dużej scenie przed festiwalową publicznością.

 

godz. 19.00MM3

MM3 jest polskim zespołem, który przez pierwszych kilka lat istnienia nie mógł zdecydować się jaki gatunek muzyczny uprawia. Artystycznym wyborem grupy był więc bolesny rozkrok pomiędzy światami jazzu, elektro, impro i czymś tam jeszcze. Zupełnie przez przypadek grupa wypracowała więc swój własny język muzyczny, a zainspirowany bogactwem Salvadora Dalego lider (MM) nazwał ten styl jazzem surrealistycznym. Od tej pory członkowie MM3 uznają, że wolno im wszystko i niczego nie muszą tłumaczyć. MM3 zwyciężyło w konkursie „Jazzowy Debiut Fonograficzny” (2014) organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

Michał Milczarek – gitara

Bartek Łuczkiewicz – bas

Mateusz Modrzejewski – perkusja

 

godz. 21.00Hashima Jazz Quartet

Hashima to jazzowy kwartet z Belgradu łączący rozmaite doświadczenia muzyczne w całkowicie nową jakość. Amerykański krytyk jazzowy Thomas Conrad opisał ich muzykę jako „niezwykłe połączenie klasycyzmu, awangardowego hałasu, liryczności i bałkańskiego folku”. Ich inspiracjami muzycznymi są m.in. Wayne Shorter, John Zorn, Igor Stravinsky, muzyka improwizowana, post-rock i folk. Poetycznie nawiązują do europejskiej sztuki filmowej i literatury, które podprogowo wplatają się w trzon tworzonej przez nich muzyki, nadając jej charakter programowy. Tematy przewodnie kompozycji Igora Miskovica to motywy muzyczne rozwijane poprzez aranżację i improwizację, bez stronienia od hałasu czy też subtelnych lirycznych miniatur. Cztery rozmaite instrumenty i cztery różne rodzaje wrażliwości tworzą formę odartą z tradycyjnych cech stylistycznych, która inspirowana jest odległą, opuszczoną japońską wyspą Hashima.

Srđan Mijalković – saksofon tenorowy

Aleksandar Hristić – perkusja

Vanja Todorović – kontrabas

Igor Mišković – gitara

 

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz