„Miniatury o Żydach z Górnego Śląska. Artur Kochmann”

Gliwiczanin – Adwokat – Żyd to rozdziały mini-wystawy poświęconej ostatniemu przewodniczącego żydowskiej gminy w Gliwicach - Arthurowi Kochmannowi. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja z nowego cyklu Miniatury o Żydach z Górnego Śląska, które będą prezentowane w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
image fot. materiały organizatora

Wszystkie odsłony tego cyklu będą każdorazowo prezentowane w oryginalnej formie na specjalnie zaprojektowanej sześciokątnej bryle ekspozycyjnej. Cykl Miniatur będzie odnosił się do osób, zagadnień, wydarzeń, prezentowanych na wystawie stałej w Domu Pamięci, dopowiadając, czy też uzupełniając prezentowane na niej wątki tematyczne, podkreślając zarazem szczególne znaczenie niektórych fragmentów ekspozycji. Kolejne wystawowe Miniatury będą prezentowane co parę miesięcy.

 

„Zdajemy sobie sprawę, że nasza wystawa Żydzi na Górnym Śląsku podejmuje temat nigdzie indziej nie podjęty. Większość jej treści dotyczy historii ludzi, którzy określali siebie jako Żydzi niemieccy. Dzisiaj tereny, które zamieszkiwali leżą w granicach Polski. Ta złożoność historyczna stanowi o unikalności tej narracji muzealnej w skali kraju. Żydzi z Górnego Śląska przez lata byli zapomniani zarówno z powodu ich żydowskości jak i niemieckości. Dlatego niezmiennie ważnym jest opowiadanie ich historii, poszerzanie jej kontekstu i jej tłumaczenie dzisiejszemu odbiorcy. Na Miniaturach znajdą się sylwetki osób, relacje świadków historii, fotografie, dokumenty, które wiążą się z wystawą stałą, jednak z różnych przyczyn na niej się nie znalazły, czasem dlatego, że są to materiały pozyskane dopiero w trakcie najnowszych kwerend. Te niewielkie czasowe ekspozycje mają również promować Muzeum w kontekście opowiadanej w nim unikalnej historii oraz jego roli w upamiętnianiu dziejów Żydów tak mocno związanych z tym regionem” – mówi Karolina Jakoweńko, kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

 

W historii swojego rodzinnego miasta Arthur Kochmann zapisał się jako lokalny patriota, do końca służący swojej społeczności oraz walczący o idee równości wszystkich obywateli wobec prawa. Jego tragiczne losy, prezentowane na pierwszej wystawie z cyklu Miniatury, mogą być również odczytywane jako przykład skomplikowanej historii Żydów, będących ofiarami prześladowań i stających wobec trudnych dylematów narodowych i tożsamościowych. Jest to przykład żydowsko-niemieckiej historii, która jest także częścią historii współczesnych Gliwic i Polski.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz