Mistrz i Małgorzata od kuchni: Czy na Górnym Śląsku są jeszcze górnośląscy Żydzi?

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejny wykład online z cyklu „Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich”.
image Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, fot. materiały organizatora

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.

 

10 czerwca 2021 (czwartek)

wykład na platformie ZOOM

godz. 18.00

udział w spotkaniu bezpłatny
zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 

Czy na Górnym Śląsku są jeszcze górnośląscy Żydzi?
Sławomir Pastuszka

Po II wojnie światowej na terenie Górnego Śląska pozostała nikła garstka tzw. miejscowych Żydów, czyli tych, których przodkowie żyli na tym terenie od wielu pokoleń. Przyjrzymy się historiom kilku z nich, a także odpowiemy sobie na pytanie czy na Górnym Śląsku są jeszcze górnośląscy Żydzi i co wyróżnia ich na tle innych Żydów.

 

Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

 

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wysłany zostanie na adres email podany podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz