Mistrz i Małgorzata od kuchni: Johnny Friedlaender – Francuz z Górnego Śląska

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejny wykład online z cyklu „Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich”.
image Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, fot. materiały organizatora

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.

 

15 kwietnia 2021 (czwartek)

wykład na platformie ZOOM

godz. 18.00

udział w spotkaniu bezpłatny
zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 

Sławomir Pastuszka
Johnny Friedlaender – Francuz z Górnego Śląska

 

Johnny Friedlaender to jeden z najbardziej znanych francuskich artystów doby powojennej, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Choć z urodzenia był niemieckim Żydem, z wyboru Francuzem, to w sercu zawsze czuł się Górnoślązakiem, mimo że Górny Śląsk o nim zapomniał. Nadszedł w końcu czas, aby to zmienić.

 

Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

 

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wysłany zostanie na adres email podany podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz