„Nowe widzenie Śląska”

5 grudnia w Czytelni Sztuki otwarta zostanie wystawa „Nowe widzenie Śląska”, prezentująca prace, które w 2019 roku wzbogaciły zbiory Działu Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach. Wernisaż będzie połączony z premierą książki Wojciecha Prażmowskiego „Portret wewnętrzny”.
image Nicolas Grospierre, Żory z cyklu W-70, zbiory Muzeum w Gliwicach

Są to prace koncentrujące się na nowym widzeniu Śląska jako przestrzeni – urbanistycznej, przemysłowej, kulturowej – przez fotografów tu żyjących, wywodzących się stąd lub Śląskiem zainspirowanych. W fotografiach odnaleźć można prawdziwy i zarazem zniekształcony obraz miejsca i ludzi. Pejzaż lub jego fragment stanowią punkt wyjścia do rozważań natury pozaestetycznej. Choć autorzy czerpią z bezpośredniej obserwacji otoczenia, natura fotografii i dzieł sztuki powstałych przy użyciu fotografii jest konceptualna. Prace te wypełniają jedną z najpoważniejszych luk w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Są to dzieła przedstawicieli generacji niemal nieobecnych w gliwickim muzeum. Tworzą zwarty blok, gotowy do prezentacji na wspólnych lub osobnych wystawach. Ich autorami są: Wojciech Prażmowski, Wojciech Wilczyk, Nicolas Grospierre, Rafał Milach i Andrzej Tobis. Zakupu dokonano w ramach projektu „Nowe widzenie Śląska. Kolekcja fotografii artystycznej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Spotkanie otwierające wystawę będzie również okazją do premiery najnowszego wydawnictwa w serii Czytelni Sztuki – książki Wojciecha Prażmowskiego „Portret wewnętrzny”. Rozmowę z Wojciechem Prażmowskim poprowadzi Anka Sielska. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Portret artysty oraz archiwalia zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów rodzinnych Wojciecha Prażmowskiego. Rozmowę z artystą przeprowadziła Anka Sielska, a esej przygotował Tomasz Ferenc.

 

Podczas wernisażu odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie.

 

wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • 12 grudnia 2019 (Czwartek), godz. 17.00 | Czytelnia Sztuki
    Krajobraz kulturowy Górnego Śląska – wykład
    prowadzenie: dr hab. Ilona Copik
    wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
    organizator: Muzeum w Gliwicach
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz