„Od jaskini do salonu. Wędrówka po sztuce i jej epokach”. Nowy cykl warsztatów w gliwickim Muzeum

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nowy cykl warsztatów „Od jaskini do salonu. Wędrówka po sztuce i jej epokach”. Spotkanie pierwsze pt. „Od kreski do bryły. Początki rysunku i malarstwa” odbędzie się 26 maja.
image fot. materiały organizatora

Niezwykła wędrówka rozpocznie się w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls. Uczestnicy spotkań śledzić będą jego drogę poprzez wieki. Przyjrzą się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności. Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować? Poszukując odpowiedzi włączą się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczną od samych podstaw: jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycą za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotują farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznają zasady kompozycji, nauczą się obserwować działanie kolorów... Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie.

 

Prowadzenie: Marta Keler – artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

 

Pierwsze zajęcia w ramach cyklu obejmą krótką prezentację na temat mechanizmów twórczych. Czy rządzi nimi przypadek, intuicja, wiedza, a może polityka bądź społeczeństwo? Kim był pierwszy artysta? Co powodowało zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i umożliwiło zbudowanie na płaszczyźnie niemalże żywego przedmiotu? W części praktycznej uczestnicy porównają przeróżne, stosowane dawniej narzędzia rysunkowe, wypróbują też technikę szkicowania srebrnym sztyftem. Dowiedzą się jak tak popularne narzędzie, jak zwykły ołówek HB może zachować szlachetność i być przyrządem, za pomocą którego można stworzyć arcydzieło.

 

Warsztaty realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych:

godz. 11.30 dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami,

godz. 13.30 młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe.

Ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Harmonogram spotkań

26 maja: „Od kreski do bryły. Początki rysunku i malarstwa”

16 czerwca: „Średniowieczne iluminacje”

29 września: „Renesans – przełom w postrzeganiu koloru, bryły, perspektywy a przede wszystkim samego artysty”

20 października: „Warsztat artysty renesansu. Tworzymy własne farby”

24 listopada: „Technika opracowana do perfekcji? Czas na formę! Sztuka XVII, XVIII wieku”

15 grudnia: „Dołączamy do Salonu Odrzuconych – impresjonizm i ekspresjonizm”

26 stycznia: „Od pierwszej abstrakcji do sztuki współczesnej. Nowe możliwości, kolejne przekraczanie granic”

23 lutego: „A gdy wyjdziemy z salonu… – nowe media w sztuce”





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz