„Powitanie” – premiera dla dzieci

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na premierę przedstawienia zrealizowanego z myślą o najmłodszych widzach, dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.
image

W Teatrze Miejskim w Gliwicach dobiegają końca przygotowania do premiery dla najnajów. Tą wdzięczną nazwą określa się nurt teatru adresowany do bardzo młodych widzów, maluszków, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat. Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły skutecznie wspomagają rozwój dzieci.

 

„Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w repertuarze gliwickiego teatru i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.

 

Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju.

Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu

 

„Powitanie”

spektakl dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat

 

scenariusz i reżyseria: Bartosz Kurowski
scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
muzyka na żywo: Łukasz Grund
produkcja: Beata Sokołowska
obsada: Iga Bancewicz, Cezary Jabłoński

 

Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Zagłębia.

 

premiera: 18 maja 2019

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook