Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku: Zülz / Biała, Neustadt OS. / Prudnik

Muzeum w Gliwicach zaprasza w podróż szlakiem żydowskich światów w miastach Górnego Śląska, z których każda przedstawiona zostanie przez historyka zajmującego się dziejami danej miejscowości.
image S. Fraenkel Fabrik, ze biorów Muzeum Ziemi Prudnickiej, fot. materiały organizatora

Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna.

 

Spotkanie poprowadzi Marcin Husak  – prawnik, historyk prawa, muzealnik, przewodnik. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Autor wystaw i publikacji z zakresu historii regionu, w szczególności ziemi prudnickiej. Popularyzator wiedzy o dziejach Prudnika, o potędze tutejszego przemysłu włókienniczego, a nade wszystko o spuściźnie jej twórców: rodów Fränkel i Pinkus.

 

ilość miejsc ograniczona





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz