Warsztaty fotograficzne z Lorenzo Castore

Czytelnia Sztuki zaprasza do udziału w warsztatach z włoskim fotografem Lorenzo Castore, towarzyszących wystawie, która będzie prezentowana w muzealnej galerii od 22 września do 16 grudnia 2018 roku jako efekt rezydencji artystycznej Castore na Śląsku.
image © Lorenzo Castore, fotografie z cyklu Ziemia, 2018

Warsztaty odbędą się w formie dwóch weekendowych sesji – jednej w dniach od 22 do 23 września, drugiej od 8 do 9 grudnia – oraz konsultacji on-line pomiędzy spotkaniami. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego – od pomysłu do realizacji. Zapoznają się z warsztatem pracy jednego z najbardziej renomowanych fotografów, niegdyś związanego z Agence VU’, dziś freelancera. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Szczegółowy opis warsztatów dostępny jest na stronie Czytelni Sztuki.


Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz (dostępny na stronie wydarzenia) i przesłać 10 zdjęć do 7 września 2018.

opłata:
750 zł – jeśli zgłoszenie zostanie wysłane do 31 sierpnia 2018
900 zł – jeśli zgłoszenie zostanie wysłane w terminie od 1 do 7 września 2018

 


Lorenzo Castore (ur. 1973) – fotograf dokumentalista, współtwórca filmów dokumentalnych, w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką Historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media i refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Nie przestaje podróżować. Pracuje w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Wystawia w kraju i za granicą. Publikuje książki: Nero (2004), Paradiso (2006; została wydana w sześciu krajach), Ultimo Domicilio (2015), Ewa & Piotr (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, realizuje od 2008 do 2013 roku. W latach 2013–2015 pracuje w Neapolu nad cyklem Sogno#5, do którego angażuje pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstaje jego drugi film krótkometrażowy Casarola o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011–2018 dokumentuje życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

 

O wystawie i projekcie „Ziemia”
Zdjęcia składające się na wystawę fotograficzną Ziemia włoskiego fotografa Lorenzo Castore powstały w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki – Muzeum w Gliwicach. To praca poświęcona polskim tematom: po raz pierwszy Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych Castore mieszkał i pracował w Krakowie, owocem tego pobytu jest między innymi wydany ostatnio w szwajcarskim wydawnictwie Noir sur Blanc album Ewa & Piotr.

„Ziemia” jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt Castore jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią. W swoich czarno-białych zdjęciach Castore stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami; gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą. Zdjęcia składające się na wystawę są pełne pasji, która – jak mówi sam autor – udzieliła mu się podczas pobytu w Gliwicach.

Projekt powstał z inicjatywy i na zamówienie Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach, jego kuratorem jest Wojciech Nowicki. Pod koniec roku ukaże się wydawnictwo albumowe, znacznie rozszerzona wersja wystawy.

powiązane galerie

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz