Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem – online

Muzeum w Gliwicach zaprasza na spotkanie z twórcami ludowymi i warsztaty, udostępnione jako film na muzealnym serwisie YouTube w sobotę, 20 marca 2021 r. o godz. 11.00.
image

Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez Niedzieli Palmowej, a wielkanocnych warsztatów w Muzeum w Gliwicach bez tworzenia palm. W tym roku palmy będziemy tworzyć on-line, ale to nie przeszkodzi nam w bliskim spotkaniu z tradycją. Po pierwsze dlatego, że do twórców ludowych z okolic Żywca, którzy już gościli w Muzeum Gliwicach – to my wybierzemy się w gości. Wspólnie z nimi, w podżywieckiej wsi Juszczyna, będziemy tworzyć palmy wielkanocne. Co więcej, dla uczestników warsztatów mamy przygotowane przez twórców pakiety, które pozwolą im przygotować prawdziwie żywiecką palmę na Niedzielę Palmową. Każdy pakiet zawiera 15 kwiatów bibułowych, wykonanych ręcznie, bambusowy pręcik oraz bibułę by wykonać osłonkę na dolną część palmy. W pakiecie znajdzie się także drut ozdobny do do wiązania palmy. O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą nam: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką – Barbarą Wandzel i wnuczką Marysią. Będziemy świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom, tworzącym plamy, będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem Krystianem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

 

Uczestnicy warsztatów proszeni są o zapewnienie we własnym zakresie roślin zielonych do plamy takich jak: iglaki (świerk, jodła, sosna, tuja – do wyboru) oraz bukszpanu. Konieczne są również bazie.

 

Uwaga! Zapisani uczestnicy będą mogli odebrać pakiety przygotowane przez twórców w Willi Caro od wtorku, 16 marca br.

 

Zgodnie z żywiecką tradycją w palmie powinny się znaleźć: jałowiec i cis, barwinek, leszczyna ponadto jemioła, wawrzynek wilczełyko, boże drzewko, kłokoć, kopytnik, mógł być także mirt oraz asparagus do dekoracji. Dzisiaj nie o wszystkie z tych roślin łatwo, ale jeśli ktoś chciałby być absolutnie w zgodzie z tradycją – może się za nimi rozejrzeć.

 

Więcej informacji na stronie muzeum.

fot. Muzeum w Gliwicach

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz