Dziady Żywieckie – wystawa masek obrzędowych

Wystawa masek obrzędowych ze zbiorów Stanisława Wojtyły.
image

W kulturze ludowej dziadami byli przede wszystkim wędrowni żebracy, którzy ofiarowali modlitwę w zamian za jałmużnę. Uważano ich za łączników ze światem pozaziemskim. Otaczano opieką, ponieważ wierzono, że mogła się w nich wcielić dusza zmarłego przodka.

 

Cechy dziadów wędrownych przejawiają postacie dziadów-przebierańców. Odziane w stroje wykonane ze skór, kożuchów, słomy, obwieszone dzwonkami, z twarzami zasłoniętymi maskami nawiązują do magii agrarnej i wegetacyjnej.

 

W 1969 roku w Żywcu odbył się I konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Jego celem było i nadal jest uchronienie od zapomnienia oraz popularyzacja tradycji i zwyczajów ludowych związanych z okresem zimowym. Kolędnicy występujący na scenie (z gwiazdą, z turoniem, herody, winszownicy) rywalizują w Żywcu, plenerowi przebierańcy (dziady noworoczne) walczą o nagrody w Milówce. Całości towarzyszą liczne imprezy m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi.

 

Głównymi organizatorami Żywieckich Godów są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz