Ach jedź do Varasdin! Premiera operetki „Hrabina Marica” Kálmána

Węgierskie rytmy czardasza, cygański temperament, wspaniałe melodie oraz żarliwe emocje głównych bohaterów – Teatr Muzyczny Arte Creatura zaprasza na premierę operetki „Hrabina Marica” Kálmána.
image

Hrabina Marica to drugi, obok „Księżniczki czardasza”, wielki operetkowy sukces Emmericha Kálmána. Hrabinę przepełniają węgierskie rytmy czardasza, cygański temperament, wspaniałe melodie oraz żarliwe emocje głównych bohaterów. Znajdziemy w niej takie operetkowe szlagiery, jak aria „Graj, Cyganie!” i duet „Ach, jedź do Varasdin”.

Libretto opowiada historię pięknej i szalenie bogatej Hrabiny Maricy, która nie mogąc opędzić się od adoratorów, publikuje w prasie informację o swoich zaręczynach z wymyślonym baronem Kolomanem Żupanem. Na nieszczęście okazuje się, że baron faktycznie istnieje i przyjeżdża do posiadłości hrabiny na Węgrzech na własne zaręczyny. Do grona adoratorów Maricy dołącza też zubożały hrabia Tasillo, który jako zarządca zawiaduje jej majątkiem, by w ten sposób spłacić długi swego ojca i zabezpieczyć los siostry Lizy. Z kolei Żupan Koloman, by przejąć majątek po dziadku, może poślubić wyłącznie pannę bez posagu. Warunek ten spełnia właśnie urocza Liza. Niedoszły małżonek zwraca więc hrabinie słowo, tym bardziej, że widzi jej zainteresowanie Tasillem. Nieoczekiwanie w majątku pojawia się bogata księżna – ciotka Tasilla, która spłaciwszy dług rodzinny, przywraca mu należny status. Hrabia może teraz oświadczyć się Maricy, a baron Żupan zabrać Lizę, rezygnując z jej posagu, do Varasdin. Operetka kończy się zatem tak, jak powinna kończyć się operetka - szczęśliwie!


libretto: Julius Brammer i Alfred Grunwald
tłumaczenie: Agnieszka Feill, Władysław Krzemiński, Artur Tur
reżyseria: Marceli Pałczyński
asystent reżysera: Maria Pałczyńska
choreografia: Anna Siwczyk
produkcja: Jarosław Wewióra, Maria Czempka-Wewióra, Agnieszka Cymbalista-Czuk
kostiumy: Dorota Wewióra
scenografia: Jarosław Wewióra
światło: Tomasz Wustrau

 

Wystawienie za zgodą wydawnictwa Josef Weinberger Ltd.
W spektaklu wystąpią śpiewacy, aktorzy i tancerze Teatru Muzycznego Arte Creatura. Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura.

 

Bilety w cenie 60 zł, 50 zł są dostępne w MDK, w Kawiarni Arete od poniedziałku do piątku , w godz. 14.00-20.00 i w weekendy w czasie trwania imprez, tel. 32-762-92-25 oraz on-line (na www.artecreatura.art.pl). Grupowe bilety (powyżej 10 os.) – pod numerem tel. 795-350-773.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz