Wystawa plenerowa „Jeden z Nielicznych – Karol Pniak”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na otwarcie nowej wystawy plenerowej „Jeden z Nielicznych – Karol Pniak”. Wystawa będzie prezentowana do 30 września. W trakcie prezentacji wystawy w Muzeum będzie można otrzymać bezpłatny katalog.
image

Wystawa „Jeden z Nielicznych – Karol Pniak” prezentuje postać wybitnego asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna. Określenie nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Udział w bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola obok kampanii wrześniowej, walk w Afryce czy członkostwa w „trójce Bajana”.

Niepodważalne walory pilota myśliwskiego uzupełnia – pochodzący z wypowiedzi i wspomnień ówczesnych kolegów – obraz człowieka niezwykle koleżeńskiego, prostolinijnego, życzliwego i chętnego do pomocy. Tadeusz Andersz tak wspomina Pniaka z czasu ich wspólnej nauki w dęblińskiej Szkole Podchorążych: „Trzeba zrozumieć pewien rygor, jaki panował w wojsku polskim, a szczególnie jeśli chodzi o szkołę podchorążych. Jak starszy stopniem szedł korytarzem do jadalni, to ja musiałem stanąć na baczność, a on sobie przeszedł i albo się odezwał, albo nie. A Karol stanął, popatrzył się i mówi: „Zwariowałeś!”. I taki był właśnie Karol. Myśmy go za to lubili, za to że potrafi wyczuć to koleżeństwo”.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor scenariusza: Adrian Rams
Opracowanie graficzne: Sławomir Śląski
Konsultacja merytoryczna: prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr hab. Adam Dziurok

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz