KwarantGranie z Archetti: „Wspomnienia”

„Wspomnienia” to drugi z trzech koncertów Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna transmitowany online w ramach projektu KwarantGranie. Widzowie transmisji live, za pośrednictwem mediów społecznościowych, będą mogli usłyszeć najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej.
image fot. materiały organizatora

Koncert będzie transmitowany na żywo na profilu Orkiestry w portalu Facebook i YouTube.

 

23.08.2020 (niedziela), godz. 19.00
„Wspomnienia”

Souvenir de Florence op. 70 jest w oryginale sekstetem smyczkowym na dwoje skrzypiec, dwie altówki i dwie wiolonczele. Utwór ten zajmował Czajkowskiego przez kilka lat, pierwsze szkice powstały w 1887 r., jednak główne prace nad utworem wykonano w 1890 r. po powrocie kompozytora z pobytu we Florencji. Czajkowski zadedykował utwór Petersburskiemu Towarzystwu Muzyki Kameralnej w odpowiedzi na przyznanie mu honorowego członkostwa. Utwór składa się z czterech części. Część pierwsza rozpoczyna się energicznym tematem głównym, który później zostaje skontrastowany przez temat lekki o włoskim liryzmie. Część drugą – Adagio - otwiera swego rodzaju wolniejsza wersja głównego tematu pierwszej części, a następnie przechodzi w wdzięczną melodię wspomaganą pizzicato. W środkowej części Czajkowski porzuca śpiewność, by stworzyć epizod, który jest czystym efektem dźwiękowym. Trzecia część to beztroska jasność z sekcją tria, która przypomina nam, że Czajkowski miał wtedy już w głowie tańczącego Dziadka do orzechów. Na finał kompozytor sięgnął po drobiazgową melodię, zapewne ludowego pochodzenia, przepuszczając ją przez wszelkiego rodzaju działania, w tym fugato, tuż przed zakończeniem.
I. Allegro con spirito
II. Adagio cantabile e con moto
III. Allegretto moderato
IV. Allegro con brio e vivace

 

Symfonia kameralna op. 110a to opracowanie VIII Kwartetu smyczkowego Dmitrija Szostakowicza w aranżacji Rudolfa Barszaja (Orkiestra Archetti wykona opracowanie Lucasa Drew). O okolicznościach powstania VIII Kwartetu Szostakowicz opowiadał w liście do zaprzyjaźnionego kompozytora Isaaca Glikmana: „Napisałem nikomu niepotrzebny i ideowo poroniony Kwartet. Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem sam taki skomponować. Można by na jego okładce napisać: Poświęcony pamięci autora tego kwartetu". Inną teorię na temat tej kompozycji przedstawia rosyjski muzykolog Solomon Wołkow. Autor książki „Świadectwo. Wspomnienia Dymitra Szostakowicza”, w której zapisał rozmowy z kompozytorem, uważa, że Szostakowicz poświęcił swój VIII Kwartet nie sobie, lecz ofiarom terroru stalinowskiego: „Ciągle myślę o tych ludziach i nieomal w każdym poważniejszym utworze próbuję przypomnieć o nich.”
Głównym tematem muzycznym Symfonii kameralnej op. 110a są dźwięki DS(es)CH, czyli inicjały kompozytora, co wskazuje na wspomniany autobiograficzny charakter utworu. Zawiera także cytaty z wcześniejszych dzieł kompozytora, między innymi z I Symfonii, VIII Symfonii, X Symfonii, I Koncertu wiolonczelowego, Lady Macbeth, a także pieśni rewolucyjnej Zamęczony w ciężkiej niewoli. Dzieło składa się z pięciu części połączonych ze sobą attacca.

I. Largo
II. Allegro molto
III. Allegretto
IV. Largo
V. Largo

 

Projekt KwarantGranie został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci”, finansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie międzynarodowej pandemii. W ramach wydarzenia Archetti zagra trzy koncerty transmitowane na żywo na profilu Orkiestry w portalu Facebook. Koncerty odbędą się w okresie od lipca do września, a w ich programach znajdą się największe dzieła muzyki kameralnej wybitnych kompozytorów, takich jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Dymitr Szostakowicz czy Arnold Schoenberg.

 

Udział w koncertach online jest bezpłatny.

 

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna działa nieprzerwanie od 2010 roku jako samorządowa artystyczna instytucja kultury. W swojej codziennej działalności artystycznej propaguje muzykę polską,niejednokrotnie prezentując utwory nieznane szerszej publiczności. Zespół sięga zarówno po klasykę muzyki kameralnej, jak również po kompozycje muzyki współczesnej, często wymagającej przekraczania własnych granic, zarówno od instrumentalistów jak i słuchaczy. Ponadto aktywnie wspiera edukację muzyczną poprzez organizowany cykl audycji muzycznych dla najmłodszych oraz specjalne programy dla młodzieży i seniorów. Archetti została uhonorowana między innymi III miejscem na Festiwalu Summa Cum Laude w Wiedniu, I miejscem i maksymalną ilością punktów na festiwalu Europees Muziekfestival voor de Jeugd w Neerpelt oraz II miejscem na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Instytucja współpracowała z takimi artystami jak: Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Szymon Krzeszowiec, Kwartet Śląski, Marek Nosal, Marek Andrysek, Adam Krzeszowiec, Marek Romanowski, Justyna Steczkowska, Ewa Uryga, Krzesimir Dębski, Kroke, Zespół Raz Dwa Trzy, Marcin Wyrostek i Tango Corazon.

 

kolejne koncerty KwarantGrania:

 

 

  • 5.09.2020 (sobota), godz. 17.00
    „Zjednoczonej Europie”
    B. Woytowicz – Etiudy (wybór)
    P. Mascagni – Intermezzo z Rycerskości Wieśniaczej
    L. Van Beethoven – Wielka Fuga

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz