Wystawa „Sto lat Zakładów Chemicznych Organika - Azot S.A.”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na jubileuszową wystawę „Sto lat Zakładów Chemicznych Organika - Azot S.A.”, która potrwa do 10 lipca.
image fot. materiały organizatora

Wystawa jubileuszowa "Sto lat Zakładów Chemicznych Organika – Azot S.A. w Jaworznie Borach. 1917-2017" ma na celu przedstawić w skrócie historię i rozwój fabryki Azot, a także dać ogólny pogląd na działalność produkcyjną zakładu. Na ekspozycji znajdują się: akcje spółki, dokumenty, druki reklamowe, plakaty, odznaczenia oraz opakowania po produktach.

 

Zakłady Chemiczne Organika Azot to jedna z najstarszych firm chemicznych w Polsce. Ich historia sięga wiosny 1917 roku, kiedy to w fabryce otrzymano w procesie doświadczalnym pierwszą partię kwasu azotowego a później saletry sodowej, jedynego wówczas nawozu sztucznego. Przy produkcji zastosowano metodę profesora Ignacego Mościckiego pierwszego dyrektora nowo powstałej fabryki i późniejszego prezydenta II Rzeczpospolitej.

 

W latach międzywojennych zakłady były pionierem w zakresie produkcji preparatów służących do ochrony roślin. W latach pięćdziesiątych XX wieku produkty z fabryki stanowiły około 70 procent krajowej produkcji roślin. Współcześnie podstawą działalności firmy jest produkcja środków ochrony roślin i produktów biobójczych. W 2006 roku Organika-Azot rozszerzyła zakres swojej działalności na rynku o skup i magazynowanie ziarna oraz o przetwórstwo nasion oleistych.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz