13. Art Naif Festiwal

„W stronę słońca” – taki podtytuł otrzymał tegoroczny, 13. Art Naif Festiwal. Otwarcie imprezy zostało przesunięte na 26 czerwca 2020 roku.
image

W tym wyjątkowym roku naznaczonym epidemią koronawirusa COVID-19 tematem przewodnim jest po prostu sztuka naiwna, która jednoczy artystów z całego świata, przynosi optymizm, posiada niezwykłą, terapeutyczną moc, która uzdrawia zarówno jej twórców, jak również odbiorców. Przez cały okres wakacyjny postindustrialne wnętrze Galerii Szyb Wilson wypełnione będzie kolorową, radosną i odświeżającą sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata, sztuką płynącą „prosto z serca do serca”. Na wystawie zaprezentowano około 1500 prac (malarstwo, rzeźba, ceramika, witraże, mozaiki) stworzonych przez prawie 400 artystów z 46 krajów.

 

Tradycyjnie Festiwal promowany jest przez pracę artysty, który zwyciężył poprzednią edycję i wybierany jest motyw przewodni w postaci sztuki kraju. W tym roku miała to być Brazylia, zaś obraz festiwalowy namalował artysta z Ekwadoru. Niestety artyści z Ameryki Południowej nie byli w stanie wysłać swoich prac i z tego powodu zarówno motyw przewodni jak i obraz będą wykorzystane w przyszłym roku. Otrzymaliśmy natomiast zgłoszenie z obrazami, które wyjątkowo celnie wskazywały na sytuację społeczną panującą obecnie na całym świecie i zostały namalowane specjalnie na ten Festiwal. Było to zgłoszenie artystki z Kanady – Pauliny Constancii. Chcąc uhonorować tę artystyczną reakcję na społeczną izolację oraz podkreślić „inność” tej edycji wybraliśmy jeden z jej obrazów jako promocję Festiwalu. Tegoroczny Festiwal został opatrzony dodatkowo podtytułem „W stronę Słońca” na znak wyjątkowości XIII Art Naif Festiwalu. Ma on sugerować wyjście z cienia epidemii, pokazać ożywcze i jednoczące działanie sztuki naiwnej.

 

Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe zorganizowane przez Muzeum Śląskie, Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi i Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

 

W związku z trwającym stanem epidemii goście proszeni są o przestrzeganie podstawowych zasad higieny (obowiązkowe posiadanie maseczki, dezynfekcja rąk, obowiązek zachowania społecznego dystansu). Szczegółowy regulamin jest dostępny na tablicach informacyjnych na terenie Galerii Szyb Wilson oraz na stronie internetowej.

 

Więcej na stronie wydarzenia.

 

 

 

rzeźba „Koronawirus” autorstwa Józefa Szypuły

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz